Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новата изложба на Явор Боянов – абсурдизъм, хумор и боди хорър

Снимка: галерия Depoo

Как безформените парчета месо рисуват действителността, в която живеем? Отговор на този въпрос предлага изложбата "Плътта, или абсурдното съществуване на неосъзнатите парчета месо", чието откриване е тази вечер в галерия  "Depoo" от 18:00 ч. В "Нашият ден" художникът Явор Боянов разказва за посланието, което иска да предаде на зрителите чрез най-новата си експозиция.

Боянов е роден 1985 в Сливен. Завършил е специалност рекламна графика в Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в родния си град. След това изучава специалност "Плакат" във Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет и прави магистратура по филмово и телевизионно изкуство в Нов български университет.

Артистът споделя, че зад заглавието на изложбата се разкрива една метафора за съвременния човек, който се е отдалечил от духовната си същност и е заживял в илюзията на своята материална значимост.

"Всеки отделен зрител има своя собствена интерпретация на това, което създавам", казва Боянов и допълва, че именно това е мистичната мощ на изкуството – то преодолява рационалното знание и преминава в сферата на субективното преживяване.

Персонажите в системата от образи, която художникът създава през годините, са свързани помежду си. В творческия си процес Боянов се ръководи от своята интуиция и така изложбите му се преливат една в друга. Образът на съществото, представляващо нещо като парче месо, което обитава настоящата изложба, възниква още преди 5 години по време на работата по друг изложбен проект. Боянов се доверява на интуицията си, която го насочва към абсурдизма, хумора и боди хоръра и доизмисля концепцията за изложба с такъв централен персонаж.

"Смятам, че днес много хора се отъждествяват единствено с органичната си обвивка и това изцяло ръководи действията им. Човек се е отдалечил от истинската си същност", заявява художникът, който чрез творчеството си призовава хората да се вгледат навътре в себе си – към духа, а не към материята. 

Изложбата  може да бъде видяна в галерия "Depoo" до 2 март.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50