Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Квантова симфония" – наука и изкуство в едно космическо преживяване

7
Снимка: НХГ

Симбиоза между наука и изкуство в една уникална космическа картина.  

"Квантова симфония" в Балната зала на Националната галерия Двореца е аудиовизуална светлинна инсталация, в която квантовата физика и изкуството се сливат, посредством революционна холографска технология.

Първата по рода си инсталация в България може да бъде видяна до 10 март.

"Светлината все пак е класическото средство на визуалното изкуство, без което то не може да съществува", казва директорът на Националната галерия, изкуствоведът Яра Бубнова. А в тази нетипична изложба зрителят среща една много активна, танцуваща, движеща се светлина.

Бубнова споделя, че този тип имерсивни инсталации, работата с холографски изображения и преплитането на технологичните изразни средства с тези на изкуството са новата реалност, с която артистите и публиката се учат да общуват. Директорът на Националната галерия разказва за сътрудничеството със "Сензор студио". Съвместната работа на галерията с техническия екип започва още преди година по повод друга мултимедийна инсталация, посветена на Васил Левски.

"Захванахме се в Националната галерия да покажем на нашата публика, че съществува още едно измерение, от което тя може да получи удоволствие гледайки и слушайки. Разбира се, надявам се да си сътрудничим по-нататък и за по-наративни неща – разкази, в които може да бъде задействана и българската история на изкуството", казва Бубнова.

"Сензор студио" имат дългогодишен опит в съчетаването на технология и изкуство чрез инсталации, които стимулират сетивата и обогатяват пространството. Димитър Колев и Георги Късев от екипа, осъществил проекта, разказват повече за него в студиото на "Артефир".

Балната зала на Двореца, със своите характеристики веднага се разкрива като подходящо място за подобна инсталация, по думите на Георги Късев. Резултатът е съчетание на нещо старо и изящно с нещо, което разчупва призмата на пространството.

За идеята и работата по нейното осъществяване Колев казва: "Процесът е комплексен. Този конкретен проект тръгна от това, че разполагаме с определена технология, тя има някакви възможности и ние се съобразяваме с нея, за да постигнем възможно най – добрия резултат."

Синхронът, асинхронът, съчетанието на музика и движение на абстрактните светлинни форми не са случайност, а са тествани и прецизно обмислени елементи на инсталацията, разказват двамата гости в студиото.

Как може да се преживее квантовата физика в една симулирана реалност и още за възможностите на технологията в изкуството – чуйте в звуковия файл.

Снимки – Националната галерия Двореца

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

София филм фест отново на път

Инициативата " София филм фест на път " разширява обхвата си всяка година. През 2025  г. към картата с градове се добавя Кърджали. Идеята е да се показват качествени заглавия извън големите градове. Обиколката в България продължава до ноември. Първото издание на София филм фест в  Кърджали  ще се състои на 6 и на 13 юли в парк "Арпезос –..

публикувано на 01.07.25 в 08:45

Флейтовото изкуство в България до края на XX век

Теоретичният труд "Флейтовото изкуство в България до края на XX век" е дело на Ивайло Василев. Изданието е първо и единствено по рода си мащабно проучване за този инструмент в страната ни. Изследването е направено между 2010 и 2015 година. Първите сведения за флейтовото изкуство в страната са описани в книгата "Методика на флейтовото свирене" на..

публикувано на 30.06.25 в 17:56

Пети Международен документален "Родопи филм фест"

За пета поредна година Международният документален " Родопи филм фест " събира почитателите на документалното кино и културата в сърцето на Родопите. Смолян ще бъде домакин на над 50 заглавия от България и света. Основният фокус тази година е върху темата "хранене"  – явление, което свързва хората и отразява културните, социалните и..

публикувано на 30.06.25 в 17:06
Новата премиера на Театър Куманово – „Калигула“ на режисьора Георги Ризески

За Куманово и културната програма на града

Град Куманово е вторият град в Република Северна Македония, след столицата Скопие. За културната програма в града, за Международния фестивал за проза, организиран от Националния център за култура "Трайко Прокопиев", а също и за театралните представления и Международния комедиен фестивал, който се провежда всяка есен в Куманово, разказва Сашо..

публикувано на 30.06.25 в 16:25
Лидия Линдрова

Лидия Линдрова и нейните "Целебни песни"

В "Terra Култура" представяме к нигата "Целебни песни" от Лидия Линдрова – психоложка и психотерапевтка с практика в рехабилитационни клиники в Германия. Линдрова говори за психотерапевтичното и лечебното въздействие на музиката, поезията и изобразителното изкуство при преработка на конфликти, справяне с тъга, депресия и безнадеждност и за..

публикувано на 30.06.25 в 11:46