Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Лозанов: Време е за гневна журналистика

Георги Лозанов
Снимка: Даниел Ненчев

Кое днес е журналистика и кое пропаганда?

В деня, в който научихме за смъртта на Алексей Навални, разговаряме с доц. Георги Лозанов, медиен експерт и преподавател по журналистика за отгласите, които имаше интервюто на Тъкър Карлсън с Владимир Путин. Според доц. Лозанов това интервю осигури максимален медиен комфорт на руския президент, опитвайки се да го представи в най-добрата му светлина. Защо това не е журналистика, а пропаганда, обяснява доц. Георги Лозанов и добавя още:

Жестът на Навални

"През 2021 година, се опитаха да убият Навални, като го отравят с Новичок и това беше доказано в Германия, където той отиде да се лекува. Не го убиха, а го отровиха, поради некадърността на самите изпълнители, както си личи от филма на Христо Грозев. Работата е там, че след това Навални абсолютно доброволно, вместо да остане в Германия, се върна в Русия с ясното съзнание, че това няма как да свърши добре. Може да се каже, че той сам себе си предаде в жертва, за да може на негов гръб да се види какво представлява зловещата съветска власт и зловещата диктатура на Путин

Тогава още не беше започнала войната в Украйна и затова я нямаше тази видимост. И може да се каже, че той сам, през собствения си живот, даде образ на зловещата същност на една от най-страшните диктатури на планетата, дори ако не и най-страшната. И това е особен героичен акт, който той извърши, за да докаже чрез собствената си съдба, че срещу човечеството стои един престъпник."

Посланието на Навални е хората да се обединят

"Хубаво е това послание да се чуе и в България, защото към момента, както става ясно от интервюто с Путин, никоя държава  в Европа не е напълно защитена от неговата агресия. Имаше явни заплахи и това още повече се отнася за България. А той в България ще дойде по един много прост начин. Няма нужда да нападне през граница. Достатъчно е ние тук сами да изберем пропутинско правителство, което не мисля, че е невъзможно. И затова е много важно смъртта на  Алексей Навални, убийството на Алексей Навални да прозвучи в главата на българския избирател като гонг."

Обезкървеното  интервю

"Първото ми впечатление е, че това, естествено, беше едно пиарско интервю, добре организирано отдавна и че най-после са намерили  един тъй наречен "западен журналист", който да иска да отиде в Москва с почести и да води разговор с този диктатор с окървавени ръце, все едно че той не е такъв, все едно, че е просто редови събеседник, който да си каже какво мисли по въпросите. Това не е просто журналистика, при която се води разговор с един световен лидер. Тук става дума за огромни престъпления, все едно да водиш такъв разговор с шеф на терористична организация."

Има нужда от сърдита журналистика

"В съвременния свят една от големите задачи, ако не и първата за журналистиката, е да се бори с пропагандата. А журналистиката може да се бори с пропагандата, разбира се, не с контрапропаганда, защото това ще я превърне нея самата в пропаганда, а само с факти и с истини, и с непрестанно припомняне на биографии, на бекграунд, на това кой кое и какво извършва, а не да стои в тази мъгла, в която всеки да може да се самопредстави, както иска, и журналистът срещу него да му създаде комфорт. Най-голямата беда на журналистиката и нейният професионален срив е в комфорта, който създава на властници и на престъпници. Говоря за поуки, които трябва да си направи и българската журналистика, разбира се. Светът е такъв в момента, че журналистическата работа е работа на сърдити хора, на работа с гняв. С гняв трябва да се упражнява професията, защото в момента злото е в голяма експанзия по много линии."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Даниел Ненчев, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожденият ден на Сина Божий

"Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение". Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който..

публикувано на 25.12.24 в 12:48

"Словото стана плът": Уникалното събитие, което променя историята на света

Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата така, че тя става разбираема и близка за хората. В интервю за предаването "Нашият ден" по повод Рождество Христово, д-р Каравълчева размишлява върху значението на този празник и неговия парадоксален..

обновено на 25.12.24 в 12:35

Един концерт с мисия: Подкрепа за най-уязвимите на Рождество

Тази вечер, под патронажа на президента Румен Радев и съпругата му Десислава Радева, ще се проведе традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа". Събитието, което се организира за 22-ра поредна година, има за цел да подпомогне лечението на стотици български деца и да осигури модерна медицинска апаратура за детски отделения и клиники в..

обновено на 25.12.24 в 11:47
Дядо Коледа

Зад кулисите на Коледната магия – историята на Дядо Коледа

Декември е месецът, когато магията на Рождество озарява всички домове, а една от основните задачи на журналиста Станчо Шукеров е да ни напомни, че Дядо Коледа наистина съществува. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели как е преминала най-важната нощ в годината за добрия старец и как му се струваме ние – хората. "Както винаги,..

обновено на 25.12.24 в 10:59

Анкета: Коледните празници през очите на децата

За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..

публикувано на 24.12.24 в 10:25