Деветото издание на "Черна книга на правителственото разхищение в България" събра 15 журналистически разработки, които описват злоупотреби с обществен ресурс.
Книгата е резултат от съвместната работа на Фондация за свободата "Фридрих Науман" и разследващи журналисти. Нейната цел е да мотивира гражданското общество да изисква повече прозрачност от институциите, които разпределят и управляват парите на данъкоплатците.
Всички казуси от новото издание припомнят, че отвоюването на завладяната държава "изисква по-дълбока реформа в прокуратурата и преследването на корупцията", категоричен е Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Докато фокусът на българските институции очевидно е другаде, "Черната книга" дава надежда, че задълбочените разработки, които осветяват злоупотреби с власт и пари, все още ги има“, а на журналистите напомня, "че от техния труд и усилията им в битката с порочните практики на властта поне остава следа", припомня редакторът на изданието Весислава Антонова.
"Черната книга“ поставя специален акцент върху ролята на регионалните журналисти за осветяването на злоупотреби извън столицата, в по-малките населени места. Бездействието на държавата подхранва не само измами, но и възхода на лоши практики и компрометирани политици именно в тях. И както казва Диана Желязкова от radian.bg: "Феодалната община притиска и тормози хората, безобразията се превръщат в начин на живот, но все пак има критична точка на търпение и когато тя бъде прескочена, то те трябва да видят, че могат да имат трибуна, че има медии, които ще дадат гласност на проблемите им. Хората се научиха да четат и това е моята най-голяма мотивация да продължа да работя."
Цялото интервю с Весислава Антонова и Диана Желязкова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Златан Денков
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg