Деветото издание на "Черна книга на правителственото разхищение в България" събра 15 журналистически разработки, които описват злоупотреби с обществен ресурс.
Книгата е резултат от съвместната работа на Фондация за свободата "Фридрих Науман" и разследващи журналисти. Нейната цел е да мотивира гражданското общество да изисква повече прозрачност от институциите, които разпределят и управляват парите на данъкоплатците.
Всички казуси от новото издание припомнят, че отвоюването на завладяната държава "изисква по-дълбока реформа в прокуратурата и преследването на корупцията", категоричен е Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Докато фокусът на българските институции очевидно е другаде, "Черната книга" дава надежда, че задълбочените разработки, които осветяват злоупотреби с власт и пари, все още ги има“, а на журналистите напомня, "че от техния труд и усилията им в битката с порочните практики на властта поне остава следа", припомня редакторът на изданието Весислава Антонова.
"Черната книга“ поставя специален акцент върху ролята на регионалните журналисти за осветяването на злоупотреби извън столицата, в по-малките населени места. Бездействието на държавата подхранва не само измами, но и възхода на лоши практики и компрометирани политици именно в тях. И както казва Диана Желязкова от radian.bg: "Феодалната община притиска и тормози хората, безобразията се превръщат в начин на живот, но все пак има критична точка на търпение и когато тя бъде прескочена, то те трябва да видят, че могат да имат трибуна, че има медии, които ще дадат гласност на проблемите им. Хората се научиха да четат и това е моята най-голяма мотивация да продължа да работя."
Цялото интервю с Весислава Антонова и Диана Желязкова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Златан Денков
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..
В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg