Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бисера Йосифова, "13 века България": Дарителството като гарант за културно ниво

| обновено на 20.02.24 в 09:28
Бисера Йосифова и Мария Мира Христова в студиото на Terra Култура
Снимка: БНР

Бисера Йосифова, изкуствовед и изпълнителен директор на Националния дарителски фонд "13 века България", говори в “Terra Култура“ за предизвикателствата пред културата – като управление, изкуство и идентичност, както и за ролята на дарителството като гарант за културно ниво, творчески постижения и бъдеще.

“Бих казала, че Фондът прави добрини. Нещо, завещано от предходниците, което е и самият замисъл на най-старата дарителска държавна национална институция, каквато е Националният дарителски фонд “13 века България“, казва Йосифова. 

В интервюто тя споделя за едно значимо дарение от фамилията на Николай Райнов, което включва оригинални произведения, свързани с известни личности от културния живот. Подобни акции на доброта се наблюдават и в други случаи, като например даренията от дъщерята на Анастас Стайков, която създава награди с името на баща си за образователни цели.

“Дияна Райнова, внучката на Николай Райнов, подари свое произведение, което е този бухал, този знак, тази пластика, която се дава ежегодно на наградата “Христо Г. Данов“. Дари и една прекрасна рисунка на баща си, която е по произведение на Пол Елюар. Нейният баща е малко познат в България, това е Боян Райнов, изключителен скулптор, който е по-известен в Париж, отколкото в София. Получихме и дарения от дъщерята на Анастас Стайков, големият художник, свързан със Смолян. Тя направи две награди на името на баща си – едната за ученици, а другата за студенти“, информира тя.

В рамките на Фонда се провеждат и различни конкурси, като един от тях е за български роман на годината. Прозрачността на целия процес е гарантирана от Управителния съвет, като членовете на журито се избират така, че да няма конфликти на интереси и да се поддържа баланс във вкусовете.

“Пълната прозрачност по всички въпроси, не само по отношение на конкурсите, се гарантира от Управителния съвет. Големите литературните конкурси са два. Големият конкурс е този за Роман на годината. Един много утвърден конкурс. Членовете на журито се избират от различните културни институции, които дават предложения за членове, така че да няма повтаряемост, конфликт на интереси, да има баланс дори във вкусовете. С награда от този конкурс излезе “Времеубежище“. Теодора Димова е взимала награди, Захари Карабашлиев също“, посочва тя.

В края на разговоря Йосифова се обръща към всички българи, но, изразявайки надеждата нейното изказване да не звучи “патриотарски, а патриотично“. “Кой колкото може да дава за каузи, но за смислени каузи“.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Чарли в открито море" и реалността в абсурда

"Чарли в открито море" ще постави началото на сезона, с който Младежкият театър ще отбележи своите 80 години. Спектакълът на полския писател и драматург Славомир Мрожек е една от трите премиери в афиша на театъра и ще се играе на 18 септември от 19 часа. Той обединява две от най-успешни и поставяни по света пиеси на Мрожек – "Чарли" и "В открито..

публикувано на 16.09.24 в 15:10
Антон Митов и Михаела Колева

Антон Митов представя: Мана-мана или дисонансен консонанс

Размисли на глас (пред музикалния редактор Михаела Колева) за летни пътешествия и къде, с колко и защо се чака на българските гранични пунктове? Неволи между Гърция и Унгария през Стрезимировци. От къде минават белгийските турци и как се запълва сръбския бюджет? За братовчедите, които не са такива. И още бивали летни небивалици – в..

публикувано на 16.09.24 в 13:45

Спонтанност и талант: Историята зад създаването на "Тайният оркестър"

На 28 септември, в Античния театър на Пловдив, публиката ще има възможността да се потопи в едно уникално музикално преживяване, водено от виртуозния пианист Георги Черкин и младите таланти от "Тайният оркестър". Проектът, наречен "Галактическа фантазия", обещава да предложи едно истинско галактическо пътешествие чрез музиката. "Тайният оркестър"..

публикувано на 16.09.24 в 12:27

Устойчивите реалности на художника Деян Янев

Остават два дни до закриването на изложбата "Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" на художника Деян Янев в галерия "Аросита".  За пътя от Вярата, Надеждата и Любовта до образите на Кокаина, Алкохола и Балона, за актуалния, леко ироничен поглед на художника – разговор в "Terra Култура" с Деян Янев и изкуствоведката Диана Щир . В..

публикувано на 16.09.24 в 11:54
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата: Японските азбуки са три и се учат от детската градина

Малцина са българските автори, постигнали такъв зашеметяващ тираж като Юлияна Антонова-Мурата с четирилогията си за Страната на изгряващото слънце. Защо четирилогия, ще се запитат почитателите ѝ, прочели  "Моши моши, Япония", Уки уки, Япония", "Сан сан, Япония"? Ами понеже неотдавна излезе "Хай хай, Япония", четвъртата част от поредицата с изящни фрази,..

публикувано на 16.09.24 в 09:05