Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Документалният филм "Кавал парк" тръгва по кината от 23 февруари

Филм-урок по родолюбие има премиера в 16 български града. Режисьорът Богдан Дарев пристигна от Сиатъл, САЩ, където живее и твори от дълги години, за да представи своя документален разказ за преклонението на един чужденец пред българската култура.

Александър ЕплерГероят Александър Еплер, с руско потекло, живял в САЩ, се озовава в България през 70-те години на ХХ век. Приемат го в Музикалната консерватория на Пловдив, където става първият ученик, овладял до виртуозност тънкостите на българския духов инструмент кавал. В трогателната си история Еплер ни учи на любов към България, към нашия фолклор, природа, бит и култура, а неговата несбъдната мечта е един ден отново да се върне в България. Защото маестро Еплер има дълбока и силна връзка с родината ни. 

От 23 февруари публиката ще може да види филма "Кавал парк" на големите екрани в градовете София, Пловдив, Варна, Кюстендил, Ямбол, Благоевград, Сливен, Ловеч, Свищов, Попово, Казанлък, Разград, Горна Оряховица, Силистра, Шумен и Исперих. 

Богдан Дарев и Васил Денев"Кавал парк" е българо-американска продукция, чиито снимки започват още през 2016 година в Сиатъл. Следват снимачни дни в Пловдив, Камено, Лос Анджелис, Сан Диего, Сан Франциско и Чикаго. 

Едва през 2022 г. приключва монтажът по филма, чиято реализация е дело отново на Богдан Дарев. "Кавал парк" е толкова документален филм, колкото е и художествено произведение, – казва режисьорът. – Целта ми беше да заснема и монтирам филма като повест, като писмо към бъдещите поколения на България". Филмът е осъществен изцяло с дарения и с подкрепата на българи, живеещи в Америка и американски граждани, любители на българския фолклор.

 В "Кавал парк“ музиката е на Александър Еплер, Жеко Ангелов, Тодор Киров, Николай Докторов, Васил Денев, Дамян Йорданов, Николай Таслаков, Росен Иванов и Маймон Милер. Във филма участват Васил Денев, Жеко Ангелов, Тодор Киров, Петър Алексиев-Усмивката и др.

Режисьорът Богдан Дарев и Васил Денев, по чиято идея е сниман "Кавал парк“, гостуваха на "Артефир“. Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с тях.

Снимки – "Кавал парк" и Димитрина Кюркчиева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петима млади творци се борят за голямата награда "Полет в изкуството"

Церемонията по връчването на наградите на Фондация "Стоян Камбарев" ще се състои тази вечер. Петима млади творци, номинирани в различни области на изкуството, ще се борят за голямата награда "Полет в изкуството". По традиция, победителят ще получи култовата статуетка на Кольо Карамфилов и парична награда от 10 000 лева . Всеки от останалите..

обновено на 14.04.25 в 10:00

Фестивал на детското четене

Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва  базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..

публикувано на 13.04.25 в 15:41
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59