Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клуб "Ускорение" предлага мерки за развитието на страната

| обновено на 22.02.24 в 13:00
Владислав Панев
Снимка: БГНЕС

Клуб "Ускорение", нова надпартийна и визионерска организация, ще тласка България по най-бързата писта чрез идеи и законодателни промени. Клубът беше учреден на 6 февруари по инициатива на депутата от "Демократична България“ Владислав Панев, който отдавна твърди, че България има шанс да се развива на висока скорост в ЕС, ако направи определени реформи.

По неговите думи вече са започнати разговори с парламентарната група на ПП-ДБ: "Очакваме впоследствие да се видим и вече сме отправили покани към  другите групи от мнозинството – ГЕРБ и ДПС", посочва той и изразява надежда, че в периода преди осъществяването на ротацията нашите мерки да залегнат в програмата на правителството за следващите девет месеца.

Според него това са консенсусни мерки, които са важни не само за икономическото развитие на страната, но не само за него.

"Не съм прекален оптимист", казва той и твърди, че "и в момента растем по-бързо от средното за Европа“. Което според него е нормално, защото тръгваме от "много по-ниска  база“.

“Това, което трябва да направим в определени сектори, тъй като виждаме, че кризата в Западна Европа вече настига България. Имаме криза в енергетиката, където през януари се превърнахме в нетен вносител на електроенергия и то с размери, невиждани от десетилетия. Очевидно февруари ще бъде същата тенденция“, посочва той.

В интервюто казва също, че имаме криза и в транспорта заради намалените стопански взаимоотношения в Европа. "Имаме криза, включително ва Ай Ти сектора, тъй като и там текат процеси на уволнения и съкращаване на работна ръка“.

Подчертава, че това, което е важно за България е да се изгради “една икономика на по-пазарна основа и то точно в кризисните сектори“.

Панев посочва като пример енергетиката и изграждането на новите ядрени, което по думите му “не е особено пазарен подход“. “Изчисленията при най-добрият сценарий са, че цената от новите блокове ще бъде по-висока, отколкото е пазарната цена на електроенергията в момента“.

Според него на първо място трябва да се инвестира в инфраструктура, което не означава само пътища и жп линии, а означава и енергийна инфраструктура, която да може да поема товара на много малки производители. Изграждането на финансовата инфраструктура също е  изключително важно според Панев, тъй като "няма развита държава без развит фондов пазар". 

По думите му "в момента българите имат огромен проблем, тъй като възможностите им за инвестиции са само банкови депозити с нула процента лихва и в недвижими имоти“.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Илина Мутафчиева, депутат от ПП-ДБ, също обясни целите на новосформирания клуб в сферата на образованието.

“С колегите, които учредихме този клуб имаме едно ясно послание е то е, че за нас образованието, социалната политика и икономиката са взаимно свързани. Конкретно в образованието на мен и на моите колеги много ин се иска най-накрая да стигне дотам да измерваме качество, натрупани промени, компетенции, които децата развиват и това не е нещо невъзможно“, посочва тя в ефира на “Нашият ден“.

По нейните думи много страни по света измерват не просто количество, “преминал си от един клас в друг“, а по какъв начин е осигурено качеството. “За да се случи това, ще трябва да се постараем и да подкрепим хората в образованието“, казва тя.

“Чуват се много критики към учителите и към директорите. Но всички можем да признаем, че те освен това да обучават нашите деца, имат и много други вменени функции. Затова понякога изпадаме и в безизходицата, в която се намираме“, казва още Мутафчиева.

Според нея и в образованието, и в социалната сфера, ще трябва да започне да се говори за подкрепа, дори чисто психологически.  Тя отбелязва факта, че хората в образованието работят с много бързи обороти и много странни казуси, които “на нас ни изглежда, че не се случват в България, защото те се сблъскват всекидневно – било с насилие в семейството, било с деца, отглеждани само от бабите и дядовците си. Това са неща, които учителите запълват като дупки“. 

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07