Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

We See Ukraine и късчетата надежда

We See Ukraine, проектът, който представя артистичната реакция на шестима съвременни артисти на войната в Украйна, достигна своята финална фаза. След уъркшопи, срещи, обучения и две изложби – в Пловдив и в Загреб, творбите на украинците Олга Филончук, Дария Пугачова, Михайло Барабаш и Ирина Ворона, на хърватина Игор Грубич и българката Анна Стоева вече могат да бъдат видени и в България.

В "Какво се случва" организаторите Анна Стоева и Виталий Кулик и една от артистките, Олга Филончук, разказаха подробности за проекта We See Ukraine, а също и какво се промени във възприятието ни за войната, диктатурата, отношенията между големите политически сили и в живота на обикновените украинци и докъде стигат силите на изкуството да облекчи страданието.

В София шестте произведения, създадени в рамките проекта, са изложени на три локации – регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", галерия "КО-ОП" и контейнера "Вокс Попули".

Тази събота, 24 февруари, на втората годишнина от началото на войната, можете да присъствате на кураторски тур, воден от Анна Стоева. Турът започва в 16.00 в "Топлоцентрала".

Чуйте разговора с Олга Филончук, Анна Стоева и Виталий Кулик в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

Голямата диктовка на живо от Националната библиотека

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото.  Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" .  В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..

публикувано на 22.05.25 в 14:30

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55

Извън политическите дитирамби на 24 май проблемите в културата се натрупват

Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът за развитието на креативните индустрии през 2024 година , както и организираната от Обсерваторията, Българската музикална асоциация и Съюза на артистите дискусия в Народното събрание за устойчивостта..

публикувано на 22.05.25 в 11:50