Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване и изнесено предаване от Самоков, осъществено с любезното домакинство на Сарафската къща – паметник на културата с национално значение.
"Сарафската къща съхранява неповторима атмосфера от епохата на българското Възраждане, построена през 60-те години на XIX век, по поръчка на еврейската фамилия Арие", разказва Марияна Лобутова, регионален представител на Национален дарителски фонд "13 века България".
Как посрещат посетителите, как продължава любопитният разказ за историята и съвременния живот в Сарафската къща в Самоков, както и защо е важно да бъде обединена в единен културен комплекс със сградата на Синагогата – чуйте още в звуковия файл.
Д-р Веселин Хаджиангелов, археолог и директор на Историческия музей в Самоков, ни връща в древните и по-нови епохи, свързани с историята на града и селата в общината. "Много са първите неща, които се случват в Самоков, затова този малък град оставя трайни и ярки следи в историята на България", казва д-р Хаджиангелов. Според него през последните години се наблюдава засилен интерес на младите хора към миналото. Получават се и значими дарения в музея – става дума за хиляди инвентарни единици, включващи документи, фотографии и дори ценни рисунки, като тези на Христо Йончев-Крискарец…
Още за историята, забележителностите на територията на община Самоков, както и защо е важно да посетим Бельовата църква – чуйте още в звуковия файл.
Стоян Пашов, председател на читалище-паметник "Отец Паисий-1859" в Самоков, започва разказа си с отбелязването на 165 години от създаването на читалището през 2024 година. Според исторически сведения, читалището е едно от първите, създадени в България. "Самоковското население е било достатъчно будно за времето си през годините на османската власт", казва Стоян Пашов. При създаването си читалището е кръстено на "Свети Седмочисленици", а през 1904 година приема името на Отец Паисий във връзка и с една от теориите, че авторът на "История Славянобългарска" е роден в самоковското село Доспей.
Още за историята на читалището, изгарянето на архива и съхранения ценен печат, както и за съвременния живот в сградата-паметник – чуйте в звуковия файл.
За старите рецепти и тайната на приготвяне на Самоковския зелник разказва Катя Драганова от село Продановци. Тя предлага вариант на т.нар. мързелив зелник, в плънката на който през зимата доминира праз лук. Чуйте рецептата с точни указания в звуковия файл.
В "Моето семейство" гостуват инж. Ангел Джоргов, кмет на община Самоков, и очарователната му съпруга Любослава.
"Живели сме в един блок в квартал на Самоков, но до 2008 година дори не се познавахме. През 2016 година станахме семейство…", започва разказа си инж. Джоргов. Младото семейство не брои дните, месеците и годините в брачния съюз, а усмивките в любовта. Може би затова приоритет за новия кмет на Самоков е задържането на младите хора и семейства в общината, осигуряване на условия за живот и за хората от всички възрасти, развитие на спорта за децата и младежите, инфраструктурата, възможностите за кариера и образование – чуйте още в звуковия файл.
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg