Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Брас Бендът на НМУ: Културен обмен и концерт в Ротердам

Снимка: НМУ

Тази НМУ "Любомир Пипков" чества 120-годишнина от своето основаване и 120-годишнината на патрона на училището – Любомир Пипков.

По този повод на 24 май в зала "България" ще се състои юбилеен концерт, в рамките на Софийски музикални седмици. Планирана е богата юбилейна програма и издаване на Годишник на училището. 

Повод за разговор в "Артефир" с директора на училището д-р Столина Добрева и с диригента Велислав Стоянов е последният успешен проект, в рамките на който младите музиканти от училището са получили шанс да разширят своя музикален и културен хоризонт. 

От 6 до 11 февруари 2024 г. се проведе вторият етап от ученически обмен между НМУ "Любомир Пипков" и Кодартс лицей за музика и танц – Ротердам, Нидерландия. Обменът е част от съвместния проект "United by music" за културен диалог между двете училища. 

Младежкият Брас Бенд на НМУ е създаден от емблемата на джаз музиката в България – маестро Емануил Манолов - Бадема, който е и първият диригент на бенда. От 2020 година диригент на младежкия бенд е Велислав Стоянов – тромбонист, изпълнител, аранжор, композитор и преподавател.

Първият етап на обмена през месец май миналата година ученици от Кодартс Лицей Ротердам посетиха НМУ-София. В рамките на това гостуване се проведоха три концерта – класически в залата на НМУ "Л. Пипков" и два джаз концерта в селата Чавдар и Челопеч.

Вторият етап се осъществи в Ротердам, Нидерландия в началото на тази година. По време на престоя си учениците от Брас бенда на НМУ "Любомир Пипков" проведоха майсторски класове с Йоост Фербраак – преподавател и изпълнител на тромпет, тромбон и сузафон, Лио Давелаар – преподавател по госпъл музика, както и с един от най-известните нидерландски джаз тромпетисти Ян ван Дюйкерен. Българските ученици имаха възможност да се включат и в майсторски класове по актьорско майсторство. Престоят е завършил със съвместен заключителен концерт в Ротердам.
Повече за юбилейната програма на НМУ "Любомир Пипков" и обменът между българските и нидерландските ученици – чуйте в звуковия файл.
Снимка – НМУ "Любомир Пипков" 
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Гецова

Катя Гецова откри юбилейна изложба в "Аросита"

На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..

публикувано на 26.11.24 в 09:33

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50

Програмата DreamUp подкрепя уязвими деца и младежи

Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..

публикувано на 26.11.24 в 08:34

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40