"Пианист, композитор, диригент, критик и архитект" – така сам се определя приживе класикът Димитър Ненов. Тази година се отбелязват 120-годишнина от неговото рождение и 70-годишнина от смъртта му.
На 26 февруари от 18:00 ч. в Централния дом на Съюза на архитектите в България ще се състои представяне на "Архивът на Димитър Ненов в Дрезден" – новата книга с изследвания на проф. д-р Юлиан Куюмджиев, посветена на българския ерудит от миналия век. В рамките на събитието ще бъде открита и изложба, посветена на архитекта Димитър Ненов, а проф. Ромео Смилков и Михаела Михайлова ще изпълнят клавирни пиеси, създадени от Ненов по време на обучението му във Висшето техническо училище в столицата на Саксония в периода 1920/1927 г.
Проф. д-р Юлиан Куюмджиев говори в "Артефир" за работата по своята последна книга. За целите на изследването той проучва студентските архиви на дрезденския Технически университет, където Ненов е следвал, и Научния архив на БАН. Воден е от желанието да запозанае читателите с ранния творчески път на ерудита.
"Доста интересни, непознати факти открих и разбира се, те поставят и въпроси. Например в много документи Димитър Ненов пише, че се е върнал в България през август, 1927 година, но там открих документи от края на следването му, в които го има неговият подпис, и те са от септември. Интересен факт е относно годините на следване, които са били много тежки за него финансово. Той не е имал много средства, трябвало е да се издържа сам. Свирил е в кино, бил е в балетна трупа музикален ръководител, концертирал е т.н., но това му е отнемало от времето за следване. Затова има доста молби в този архивен фонд за отлагане на изпити и не малко молби за отлагане на плащането. Той е трябвало да завърши през 1925-а, но е завършил през 1927 година именно поради тези причини."
Много важен акцент в книгата са непознати архитектурни скици от студентския период на Ненов. В България има няколко построени по негови архитектурни планове сгради. Почти неизвестен факт е, че къщичката на трамвайната спирка срещу ул. "Вишнева" до Софийската семинария, е строена по негов проект. Няколко жп гари в страната са проектирани от него.
Още за любопитното изследване, за интересните открития и за многостранно развитата личност Димитър Ненов – чуйте в звуковия файл:
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Немският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес заради избора..
В редакция "Хумор и сатира" често се сещаме за този израз, но не спонтанно, а като реакция на действителността, например на бойкота на търговските вериги. До какво доведе това тази седмица, ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..
Португалската художничка Жоана Васконселос излага 50 творби в двореца Лирия в Мадрид наред с картини на Гоя и Веласкес, предаде общественото радио и телевизия на Португалия. Почитателите на изобразителното изкуство ще могат да я посетят от днес до 31 юли. Изложбата включва около 50 творби, изложени на два етажа на двореца в "много стаи, в..
Награда за литературен превод "Виктор Пасков" създават Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София в партньорство с Магистърска програма "Преводач-редактор" на Софийския университет. Повече за инициативата в "Артефир" разказва Юлия Рафаилович – изпълнителен директор на Къщата за литература и превод. Номинации за пилотния..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg