Студентът по информатика Мартин Тотев от Пловдивския университет създаде ръкавица, която неутрализира треперенето на ръцете на хора, които страдат от тремор, болестта на Паркинсон и други неврологични заболявания. С разработката си Мартин Тотев спечели първо място във второто издание на конкурса Start-up Academy, организиран от висшето училище. Първото място осигурява сумата от 2000 лева, която да ползва като първоначална инвестиция за реализиране на идеята си .
Ръкавица Anti-tremor glove, която ще помогне на хора с неврологични проблеми да се справят с ежедневните трудности, предизвикани от треперенето на ръцете. Механизмът на ръкавицата по специален алгоритъм разчита тремора и предава импулси на мускула, в резултат на което той се съкращава и треморът се неутрализира, обяснява студентът. Уникалното в неговия продукт е начинът, по който неутрализира треперенето – като комбинира високотехнологични иновативни алгоритми и стабилизиращи системи и сензори.
"Устройството е стабилно и надеждно, може да се сваля, изработено е от "дишаща" материя, уверява Тотев. С помощното средство хора с неврологични заболявания ще могат по-лесно да се справят с дейностите от ежедневието си – да хванат предмет, да го пренесат, да пишат. Именно движенията, свързани с тях, най-много ги затрудняват, показало анкетно проучване на Мартин Тотев. Той се допитал до около 20 пациенти с подкрепата и посредничеството на Александровска болница. При някои от тях треперенето на крайниците се проявява само при някои движения, разказва студентът.
21-годишният Мартин Тотев е завършил Природо-математическата гимназия в родния си град Стара Загора с математика и английски. В момента е третокурсник в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Амбицията му е да регистрира своя фирма, която да проектира вече на следващо ниво хардуера и софтуера на антитреморната ръкавица. След това тя ще бъде представена в болнични заведения – като първа крачка по пътя към пазара.
Разработката на Мартин всъщност започнала от курсов проект по време на следването му, който той решил да доразвие. Видях потенциал в първоначалната си идея, потърсих допълнителна информация и разговарях със семеен приятел, който има неврологичен проблем, разказва студентът. Родителите му са медици и също го насърчили.
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..
"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg