С приближаването на Националния празник – обръщаме се към темата за България и патриотизма. Осмокласникът Здравко Делчев от ЕГ "Иван Вазов" – Пловдив споделя в "Нашият ден" впечатления от ученическото пътуване до Страсбург, от което се е завърнал скоро. След Европейския парламент една от важните спирки на ученическата делегация е българското училище в града. Там пловдивските гимназисти се срещат с деца, в чиито сърца гори искрата на българския патриотизъм, макар и далеч от родината.
Здравко говори с вълнение, породено от това преживяване. Той разказва за любопитната среща, която оставя у него емоционален спомен. Според осмокласника да бъдеш истински българин означава да познаваш историята, културата и традициите на България – само така можем да не повтаряме грешките на миналото, както и да запазим своята идентичност, казва той.
Ученическата делегация от Пловдив е раздала мартенички на децата от училището. Здравко приема мартеницата, като един от многото символи на българската автентичност и традиция. Ученикът си служи с примери, разглеждани в часовете по философия, история и литература, за да докаже тезата в която вярва – културата и националното самосъзнание вървят ръка за ръка и само те могат да ни съхранят като народ.
Здравко наистина чувства България като родина-майка – място, където се чувства най-удобно и би искал да "прекара целия си земен път". Осмокласникът вярва, че страната ни е без аналог и трябва да я обичаме такава, каквато е, защото втора родина нямаме.
Същевременно ученикът от ЕГ "Иван Вазов" споделя убеждението, че традициите трябва да се ценят, но не бива да ни затварят в закостеняла черупка. Патриотизмът, миналото, героите би следвало да служат за мотивация да се развиваме и отваряме към света. Здравко вярва, че мързелът и завистта могат да бъдат заменени от обединение в една обща идея за по-добро бъдеще.
За какво мечтае един осмокласник? Пловдивският гимназист отказва да обобщава, но споделя своите лични стремежи. Здравко мечтае да завърши успешно, да научи чужди езици и да се реализира, благодарение на своите познания тук, в България, където може да даде своя принос.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg