Вече има записали се за участие български неделни училища. Срокът за това е до 30 април, до 30 май пък трябва да се изпратят и имената на учениците, които ще представят своите училища. Тази година домакин на конкурса е Българското неделно училище "Буквар" в град Кобленц, Германия, което ще посрещне участниците на 8 юни в чудесна зала в сградата на спортен клуб "Кеселхайм".
Конкурсът започва като родителска инициатива през учебната 2010/2011 година в Българското неделно училище "Аз Буки Веди" в Кьолн, което продължава да е основен организатор на проявата, прераснала в международен конкурс през 2017 г.
Идеята е от една страна да се поощри изграждането, развиването и поддържането на четивни умения на български език у децата от българската диаспора, все повече от които вече са родени в чуждоезикова среда. Втората цел е да се даде възможност за запознанство, общуване и обмен на впечатления, идеи и опит между самите деца от различни училища и страни, също между родителите и преподавателите.
Досегашният опит показва голям интерес от семействата, които сами финансират и осигуряват транспорта и пребиваването си до мястото на провеждане на конкурса. Тазгодишното издание получава за първи път известна финансова подкрепа от Министерството на образованието и науката.
По време на пандемията от ковид конкурсът се провежда онлайн, миналата година – в смесен формат, от тази година – отново изцяло присъствено. "Провеждането на конкурса присъствено въпреки предизвикателствата на големите разстояния е прекрасно наистина, като видиш деца от няколко различни страни да играят, после да обменят впечатления, да обменят части от живота си така да се каже, късчета от живота си, на български език в кратките паузи, които има…", казва Росица Байрактарски, директорка на училище "Аз Буки Веди", Кьолн.
"Конкурсът не е стрес, успяват организаторите да дадат и пауза за децата, и музика, и песничка, и игровия момент… колегите от кьолнското училище мисля, че са намерили идеалната среда и баланса между знание, игра и настроение…" допълва доц. Илиана Чекова, преподавателка в Университета в Кьолн и председателка на журито тази година.
Чуйте повече в звуковите файлове:
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..
В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg