Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква лекарствена политика планира МЗ?

Снимка: Pixabay

На четвъртия месец от действието на забраната за изнасяне на инсулин здравното министерство я удължи с още един месец с мотив, че е работеща мярка и че към момента няма недостиг на инсулин у нас. Последваха нови сигнали за липса на инсулин в аптечната мрежа. Според зам.-министъра на здравеопазването виновни за недостига на медикамента са търговците на едро, които не снабдяват безотказно търговците на дребно. От Асоциацията на търговците на едро на лекарства изразиха становище, че не задържат инсулини в своите складове и ги насочват към аптеките навреме. Какво реши МЗ във връзка със зачестилите сигнали за недостиг на инсулин за пациентите и как може да се преодолее проблема с липсата на аптеки в редица населени места и решение ли са вендинг машините за лекарства?

След телевизонен репортаж за недостиг на лекарства у нас и посочени три вида инсулини, които се намират трудно, политиката на Министерство на здравепазването беше разкритикувана от ГЕРБ-СДС, а от ДПС съобщиха, че са сезирали ДАНС, Прокуратурата и МВР да разследват причините за дефицита. От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства представиха данни, поискани от Агенцията по лекарствата. Твърдението, че се задържа инсулин по складовете на фирмата вносител е внушение, по думите на зам.-министъра на здравеопазването, проф. Илко Гетов. 

Чуйте изказванията на предстедателя на БАРПТЛ - Боряна Маринкова, на зам.-министъра на здравеопазването, проф. Илко Гетов, на Оля Василева от Българската асоциация за търговия на едро с лекарства и на Светослав Крумов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз в репортажа на Елена Бейкова: 


По мнението на здравния зам.-министър, проф. Илко Гетов, в интервю за "Нашият ден", анализите показват, че проблемът с недостига е решен с временната мярка, въведена от МЗ. Има успокоение на пазара и достатъчно наличности за осигуряване на инсулиновото потребление от страна на българските граждани. "Златната среда" е намерена и заповедта ще бъде удължавана, докато се намери друго, трайно решение на проблема, заявява проф. Гетов. Той съобщава, че предстои дълга процедура на промяна на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, в която са заложени няколко мерки, директно или индиректно свързани с решаването на проблема с дефицита. 
Проблемът, свързан с изкривена верига на доставките в страната е плод на множество фактори, като проф. Гетов дава заявка, че решение ще се търси заедно с представителните организации. "Нашият интерес е пациентите да получават лекарствата си тогава, когато са им необходими.", уверява зам.-министърът. 

14 март е датата на която изтича тримесечният срок, даден в правото на ЕС за така наречената нотификация. В тази връзка проф. Гетов казва, че промените в закона са направени миналата година, минали са през Министерски съвет, подадени са в Народното събрание за разглеждане, а на 14 декември е нотифицирана Европейската комисия. Законодателната инициатива на МЗ е извършена и, по думите на професора, остава да бъде получена обратна връзка от европейска страна. Политическа воля за промени в лекарствената политика има. 

Друг голям проблем е липсата на аптеки в малките населени места. След предприети от министерството мерки вече има няколко открити аптеки в някои села, но трябва да мине врме преди да се направи анализ, доколко е успешна мярката. На публично обсъждане е сложена промяна в закона, свързана с вендинг автоматите, които могат да бъдат достъпни нощно време и в близост до неотложните звена за бърза помощ, съобщава проф. Гетов. 

"Нека всички да се успокоят. Няма в никакъв случай да бъдат пренебрегнати интересите нито на фармацевтите, нито на търговците на едро, нито на общините. Трябва да търсим и да намерим заедно разумен вариант така, че да подобрим достъпа на хората до лекарства.", уверява зам.-министърът на здравеопазването. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50