Епизодите от живота на 29 февруари започват с поезия.
Миг, пратен от една ръка,
която толкова обичах,
по залез ти при мен дотича
подобно черен гълъб - знак.
Белееше насреща пътят -
мъгла таинствена, незнайна
във края на вечеря тайна…
Миг, малко пясъчно зърно,
съдържащ в себе си един
цял пясъчен часовник спрял
и онемял, сякаш съзрял
в небесната градина Хидрата.
Стихотворение на Йоргос Сеферис, роден на днешната дата. Превел от гръцки език – Стефан Гечев.
Каква е вероятността да се родиш на 29 февруари? Отговорът е 1 към 1641.
Такива редки дати, разбира се, привличат символика и поверия. На този ден в Шотландия някога се е гласувал закон, че само на високосната дата жена може да предложи на мъж, а избраникът няма право да откаже. Ако все пак намери убедителна причина да отхвърли предложението, мъжът трябва да подари на жената 12 ръкавици – по един чифт за всеки месец, за да не се вижда ръката, останала без пръстен.
Според поверието, както изживеем тази дата, така ще ни върви през следващите четири години. Слушателите на "Нашият ден" нямат повод за притеснение, защото могат да очакват добро настроение, хубави събеседници и музика.
Датата се превръща и в повод редакторът на предаването да улови ChatGPT в грешка. Оказва се, че изкуственият интелект не знае за съществуването на романа "Подареният ден" от Робърт ван Хюлик, чието действие се развива именно на 29 февруари – денят очевидно обърква дори умния алгоритъм.
Повече чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg