Три български илюстраторки попаднаха в една от предварителните селекции за Изложбата на илюстраторите, част от Панаира на детската книга в Болоня. С една от тях – Елена Жаблянова, създателка на рисунките към поредицата "Патиланско царство", "Али и пеперудите", "Коледунка" и с Милена Радева, която възражда "Биеналето на илюстрацията" и поддържа сайта "Българска илюстрация" говорим в "Какво се случва" за нивото и изискванията на съвременната детска илюстрация.
"Панаирът на книгата в Болоня обединява светът на детската книга, това е определящото събитие на тенденциите в илюстрацията – казва Милена Радева – събират се милиони хора, хиляди издатели и самите ние като художници си сверяваме часовника там. Нашият пазар обаче още не е достигнал начина на възприятие на илюстрацията, който е там, ние не позволяваме на децата си да виждат абстрактното, обичаме зайчето да е зайче."
"Аз вложих голям реализъм в кандидатстването – казва Елена Жаблянова, в Болоня се виждат неща, които са толкова диви, че нашият пазар не би ги поел. Ние подценяваме децата, те могат да възприемат дори кръвожадна Червена шапчица, но все още няма хора, които да са склонни да приложат такава тактика тук. Ако подходиш малко по-нестандартно, после трябва да се обереш за нашия малък пазар."
Битката да бъде оценен трудът на илюстраторите е водена дълги години, но вече има промяна в усещането, разказват двете художнички. "Има по-отворени издателства – казва Елена Жаблянова – и те искат да участват на световно ниво с продукцията си, внасят се книги от чужбина на страхотни автори, наши книги се предлагат там. Този обмен носи добро."
За качествената илюстрация, детското възприятие, възможностите за експеримент и колко е важно да имаш собствен стил – чуйте Милена Радева и Елена Жаблянова в "Какво се случва".
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg