В празничния 3 март актьорите от Русенския драматичен театър "Сава Огнянов" ще посрещнат публиката си със спектакъла "Епопея на забравените". По този начин трупата се включва в организираните от Община Русе чествания на националния празник на България.
Постановката по една от най-значимите творби на Иван Вазов е дело на режисьора Ивайло Ненов.
"Това е по-скоро мисия за мен, за да може отново младите да чуят тези текстове и да си припомнят, че някой наистина е дал живота си за кауза, и то каузата свобода и България.
Тези текстове през годините са наслоявани с прекомерен, фалшив патос. Ние се опитахме да ги отърсим от този патос и да им дадем едно човешко звучене, за да могат да достигнат до младите. И най-важното е, че чрез този спектакъл искам по някакъв начин да запазим нашата колективна памет, да я събудим, защото това е гарантът за нашето историческо съществуване.
Досега имахме 6-7 представления с ученическа аудитория. Учениците не гъкват в рамките на 55 минути, колкото е представлението. Никой не вади телефони… Даже сме виждали и просълзени ученици в края на спектакъла, което всъщност е и най-важната цел на изкуството – да вълнува, да докосва емоционално човека.
Силно се надявам родителите да доведат децата си на 3 март, за да могат заедно да чуят и да преживеят тези текстове, с които те са израсли. И след като излязат от тук, да могат да продължат тази дискусия и да поговорят за българската история", сподели в "Артефир" режисьорът Ивайло Ненов.
В представлението участват актьорите Ивана Керанова, Ивайло Спасимиров, Крум Берков, Любомир Кънев, Мариана Крумова, Ростислав Панков, Тодор Лазаров, Борислав Апостолов.
Сценографията и костюмите са дело на Евгения Явашева, музика - Пламен Мирчев – Мирона.
Публиката в Русе може да гледа спектакъла "Епопея на забравените" на 3 март от 18 часа в Драматичния театър "Сава Огнянов".
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg