Музика: Бедржих Сметана
Либрето: Йозеф Венциг (немски), Ервин Шпиндлер (превод на чешки)
Първо изпълнение: 16 май 1868 г., Прага
Действащи лица:
• Владислав, крал на Бохемия – баритон
• Далибор, рицар – тенор
• Будивой, началник на стражата – баритон
• Бенеш, тъмничар – бас
• Витек, оръженосец на Далибор – тенор
• Милада, сестра на убития бургграф – сопран
• Итка, момиче от свитата на Далибор – сопран
• Съдия – бас
Първо действие
Първа картина
Хората се събират в Пражката крепост в Храдчани. Те очакват пристигането на крал Владислав. Заедно със съдиите той ще произнесе присъда над рицаря Далибор, смел борец за справедливост, любимец на народа. Далибор е обвинен, че е нападнал със свитата си замъка Плосковице и е убил бургграфа. Милада, сестрата на убития, все още е под впечатлението от ужасите на страшната нощ. Тя пламенно убеждава съдиите във вината на рицаря.
Втора картина
Обвиняемият е доведен. Той не отрича деянието си: възмездието е предизвикано от жестокостта на бургграфа, който обезглавил най-добрия му приятел Зденек. Смелата, горда реч на Далибор спечелва сърцето на Милада. Тя вижда, че рицарят защитава справедлива кауза. Но напразно девойката моли за оправдаване на благородния воин. Кралят и съдиите настояват за доживотен затвор за престъпника. Те са уплашени от безстрашието на рицаря и от популярността му сред народа.
Второ действие
Първа картина
На улицата пред кръчмата Итка среща своя любим Витек и неговите приятели. Тя им разказва за жестоката и несправедлива присъда на Далибор и за плана на Милада за освобождаването му. Маскирана в мъжки дрехи, Милада прониква в затвора. Момичето се заема да организира бягството на Далибор. Витек и неговите съратници изразяват готовност да участват в освобождаването на храбрия рицар.
Втора картина
Будивой, началник на кралската стража, нарежда на тъмничаря Бенеш да следи зорко Далибор: възможно е престъпникът да се опита да избяга - все пак той има приятели навсякъде. Неопитният страж поглежда подозрително към току-що появилия се млад мъж. Затворникът успокоява Будивой: той е беден сирак, който помага на Бенеш в трудната му работа.
Трета картина
Милада влиза в затвора, преоблечена като момче, и си намира работа при Бенеш, тъмничаря на Далибор. Тя го убеждава да ѝ позволи да посети Далибор в килията му и да му даде цигулката. С тази единствена услуга, моли тя – добрият и нежен Бенеш ще облекчи тежкото положение на затворника. В тежкия мрак на тъмницата пред Далибор се появява образът на убития му приятел Зденек и се чуват мелодиите, които той е свирил на цигулката си. Внезапно се появява Милада. Тя подава на рицаря инструментите заедно с цигулката: той ще разреже решетките с тях. Звукът на цигулката ще означава, че бягството е било успешно; той ще послужи като сигнал за другарите на Далибор да се разбунтуват срещу деспотизма на кралската власт. В страстен дует двамата пеят за радостта си, че са се намерили един друг.
Трето действие
Първа картина
Развълнуваният Бенеш съобщава на крал Владислав, че младото сираче, което е приютил от съжаление, е изчезнало. Очевидно то е трябвало да помогне на Далибор да избяга. След Бенеш влиза Будивой. Началникът на стражата съобщава, че се подготвя народно въстание. Кралят отново свиква съдиите. Взето е решение непокорният рицар да бъде осъден на смърт.
Втора картина
След като прорязва решетките на тъмницата, Далибор взема цигулката си, за да даде уговорения сигнал. Изведнъж вратата на затворническата килия се отваря. Влиза началникът на стражата и произнася смъртната присъда на рицаря.
Трета картина
Площадът пред затворническата кула. Витек, Милада и техните съучастници чакат уговорения сигнал на Далибор. Но какъв е той? Вместо звука на цигулката те чуват звъна на погребалните камбани. Милада разбира, че бягството се е провалило, храбрият воин е отведен на екзекуция. Девойката призовава хората да се бият. Тълпата нахлува в затвора и освобождава Далибор от ръцете на крепостната стража. Бунтовниците обаче не могат да се противопоставят на многобройните слуги на краля. Милада и Далибор са убити в неравна битка.
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg