100 дни преди евроизборите фондация "Екатерина Каравелова" насочва вниманието към приноса на българките в развитието на европейските политики и към проблемите и нуждите на жените в Европа. За идеята на конференцията "ТЯ в Европа" и въпросите, които повдига, в "Нашият ден" говори Марина Кисьова де Хеус – основател на фондация "Екатерина Каравелова" и лидер на женското движение "Тя в България".
"ТЯ в Европа" е първото от серия събития, които фондацията ще организира преди европейските избори. Целта е българки, които имат влияние върху правенето на политики и мерки на ниво Брюксел, да споделят своя международен опит. Акцент ще бъдат проблемите и нуждите на жените – въпрос, който не присъства достатъчно в дневния ред в България, но на Европейско ниво е водеща тема. Конференцията ще се проведе на 6 март в София от 19 ч.
Марина Кисьова де Хеус обръща внимание на ниския процент на женско присъствие в политическия живот у нас. По препоръка на Европейската комисия партиите би трябвало да подреждат листите си, като редуват мъже и жени – формална мярка, която не се знае кога ще бъде въведена в България. "Статистиките сочат, че повечето страни в Западните Балкани ни водят в това отношение. България никога не успява да достигне 30-те %, които са определени още през 90-те години на един от форумите на ООН.", казва тя.
Основателят на фондацията споделя кои са водещите проблеми на жените у нас, към които трябва да се насочи общественият фокус: "Преди една година ние публикувахме доклада "Гласовете на жените в България", който е базиран на много голямо социологическо проучване за всички шест региона в страната. Проведохме наистина много и задълбочени интервюта с жени. Това, което излезе като резултати, е, че идентифицираните проблеми са на първо място насилието, бедността, икономическата зависимост, дискриминацията на пазара на труда. Много силно се усеща икономическата зависимост там, където една двойка се разделя и жената остава сама да гледа детето си. Самотните майки са най-рисковата група за изпадане в бедност. Това се дължи и на по-ниското заплащане на жените. Един много сериозен проблем е дискриминацията на пазара на труда към младите майки."
"ТЯ в Европа" ще предостави платформа на жени, които са изявени лидери, да споделят своята експертна гледна точка, съобщава Марина Кисьова де Хеус. Гост ще бъде Ирина Иванова – член на управителния съвет на Европейския институт за равенство между половете и ръководител на отдел "Равни възможности, антидискриминация и социални помощи" към Министерство на труда и социалната политика. Тя ще разкаже за индекса на равнопоставеност, който всяка година се извършва от Института, и каква е ситуацията в България.
Друга събеседничка в конференцията ще бъде Мая Донева – експерт по публични политики в сферата на социалните предприятия. Тя се завръща от Брюксел, където е заемала поста Генерален секретар на EASPD – Европейската асоциация на доставчици на социални услуги за хора с увреждания. Донева ще бъде гласът на 20 000 организации, осъществяващи дейност в тази сфера.
Вяра Савова, която работи с фокус върху крипто, Уеб3 и съпътстващите ги правни проблеми, също ще сподели своя опит, като старши ръководител на програма Политики в Европейската криптоинициатива (EUCI)
В седмицата на жената фондация "Екатерина Каравелова", която е базирана в Пловдив, провежда и още една акция – "Три изключителни български жени вместо Альоша".
Основателят на организацията разказва какво се крие зад провокацията, свързана с една от горещите в момента обществени теми. Елисавета Карамихайлова, Надя Дункин и Яна Язова са трите изключителни българки, които стават жертви на политически репресии. Марина Кисьова де Хеус споделя, че целта е съдбите и приноса им да бъдат популяризирани, като междувременно се повдигне дискусия за смисъла на паметника Альоша – от една страна, той има сантиментално значение за много пловдивчани, от друга страна, Альоша символизира една травматична част от историята ни.
"За да вървим напред, като Европейска страна, за да го няма това разделение в обществото, според мен е важно да се справим с тази травма.", заявява гостът в предаването.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg