Последният албум на ансамбъл "Леонес" представя творби, достигнали до нас в Льовенския шансониер, като центърът на компактдиска заемат 12 анонимни песни, които не се срещат в нито един друг ръкопис. Източникът, който беше открит през 2015 г., в момента се съхранява във фондацията "Аламире" в Льовен, Белгия, а изследователите смятат, че е бил създаден около 1470. Озаглавен "Уникум", албумът представя произведенията в аранжименти за комбинации от гласове и инструменти, в това число лютня, виола д’арко, ренесансова цигулка и виела.
Ето какво споделя основателя и ръководител на състава Марк Левон за това как се е стигнало до този компактдиск: "Когато през лятото на 2016 г. Дейвид Фелоус ми разказа за откритието на непознат досега шансониер и дванадесетте уникуми, които той съдържа, веднага бях заинтригуван. Скоро след това се появи идеята за премиерен запис на тези творби и от Naxos веднага се съгласиха. Предположих обаче, че фондация "Аламире" заедно с Фландърския фестивал в Антверпен AMUZ най-вероятно вече имат планове да изпълнят и запишат Льовенския шансониер и затова се свързах с тях, за да обединим усилията си. В резултат на това ансамбъл "Леонес" беше поканен да участва в премиерата на целия източник заедно с още три ансамбъла в Антверпен на 25 август 2018 г. Това беше "Денят на Льовенския шансониер". Тъй като пълният запис на четирите концертни програми, който беше планиран тогава, не се осъществи, през 2020 г. по време на пандемията се върнах към първоначалния план за запис на всички уникуми от източника. Междувременно програмата беше узряла чрез допълнителни концертни изпълнения и записът най-накрая можеше да се осъществи през юли 2021".
Този вторник (5 март от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на ансамбъл "Леонес" с ръководител Марк Левон на уникалните творби от Льовенския шансониер.
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg