Последният албум на ансамбъл "Леонес" представя творби, достигнали до нас в Льовенския шансониер, като центърът на компактдиска заемат 12 анонимни песни, които не се срещат в нито един друг ръкопис. Източникът, който беше открит през 2015 г., в момента се съхранява във фондацията "Аламире" в Льовен, Белгия, а изследователите смятат, че е бил създаден около 1470. Озаглавен "Уникум", албумът представя произведенията в аранжименти за комбинации от гласове и инструменти, в това число лютня, виола д’арко, ренесансова цигулка и виела.
Ето какво споделя основателя и ръководител на състава Марк Левон за това как се е стигнало до този компактдиск: "Когато през лятото на 2016 г. Дейвид Фелоус ми разказа за откритието на непознат досега шансониер и дванадесетте уникуми, които той съдържа, веднага бях заинтригуван. Скоро след това се появи идеята за премиерен запис на тези творби и от Naxos веднага се съгласиха. Предположих обаче, че фондация "Аламире" заедно с Фландърския фестивал в Антверпен AMUZ най-вероятно вече имат планове да изпълнят и запишат Льовенския шансониер и затова се свързах с тях, за да обединим усилията си. В резултат на това ансамбъл "Леонес" беше поканен да участва в премиерата на целия източник заедно с още три ансамбъла в Антверпен на 25 август 2018 г. Това беше "Денят на Льовенския шансониер". Тъй като пълният запис на четирите концертни програми, който беше планиран тогава, не се осъществи, през 2020 г. по време на пандемията се върнах към първоначалния план за запис на всички уникуми от източника. Междувременно програмата беше узряла чрез допълнителни концертни изпълнения и записът най-накрая можеше да се осъществи през юли 2021".
Този вторник (5 март от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на ансамбъл "Леонес" с ръководител Марк Левон на уникалните творби от Льовенския шансониер.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg