Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 530

Моментът, в който умът освобождава душата

В епизод 530 "Трамвай по желание" представя на своята публика независимото пространство за театър и изкуства "Ай Ем Студио".

Талантливата алтернативна група представя накратко своята концепция като независима сцена, която изследва нови територии в областта на театъра, представяйки на публиката бутикови и алтернативни постановки. "Ай Ем Студио" приема за своя мисия театъра, който се ангажира със сериозни послания и търси път към публиката, без да допуска художествени компромиси. Неслучайно слоганът на организация гласи: "Ай Ем Студио" – театър за съвременна драматургия.

Сайтът на творческия колектив слага фокус върху поставянето на текстове от съвременни европейски и световни автори, които отразяват съвременни проблеми, но и възпитават в ценности. А целта е да се откликне на нуждите на възможно по-широк кръг аудитории, с акцент на жанрово разнообразие и мултидисциплинарност.

Поредната оригинална проява на "Ай Ем Студио" е режисираният от Тея Сугарева авторски спектакъл “От какво се страхува Вирджиния Улф”, с който формацията започна годината. С него авангардните творци вкарват публиката в житейската съдба на една от най-важните фигури в модерната литература. В ролята на Вирджиния Улф е Александра Димитрова. Йордан Ръсин, Мартин Димитров и Камелия Хатиб са останалите от звездния актьорски екип.

Експериментите на групата се споделят и от театралния ас Стоян Радев, който се включи с постановката на спектакъла "Всички малки светлини“ от Джейн Ъптън. Написана през 2016 година, пиесата “Всички малки светлини”, печели британската награда George Devine Award и номинация за най-добра пиеса на писателската гилдия. Авторката казва, че сюжетът е вдъхновен от истински истории за сексуална експлоатация на деца.

В "Трамвай по желание“ безкомпромисният и предимно дамски творчески екип на "Ай Ем Студио“ е представен от Камелия Хатиб и Александра Димитрова.

“Ай Ем Студио” ЕООД е основано през 2015 г, с цел създаване и развитие на ново артистично пространство и предоставяне на разнообразни възможности за изява, предимно на свободно практикуващи артисти и организации.

Камелия Хатиб е актриса и основател на I AM Studio. Завършва УНСС, специалност “Икономика на търговията” и НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” в клас проф. Пламен Марков, специалност “Актьорство за драматичен театър”. Учи магистратура „Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ. Актриса е в ДКТ „Иван Радоев“, гр. Плевен. Участва в редица филмови и рекламни продукции.

Деница Димитрова – PR на I AM Studio. От 8 години работи в сферата на културата, за различни театри и фестивали. Паралелно с театралната си дейност, пространството се използва също за изложби, прожекции на филми, представяния на книги, фотосесии и други.

"Публиката много се вълнува, когато влезе в I AM STUDIO. То хем е уютно, хем дава много различни пространства, в които може да се играе. Публиката усеща тръпката на мистериозното, тайнственото и неочакваното."

Касиел Ноа Ашер, режисьор на "Нощта на покера“ и „Обещанието“

"Ако нашата улица "Раковски" е Бродуей, то такива местенца като I AM STUDIO са софийският OFF-BROADWAY. Артистите се отърсват от някакво лустро, което имат като всеки един голям артист, защото големите правят това – от Бродуей си взимат "почивка" и отиват за известно време на OFF-BROADWAY. Ние, като артисти, творци и хората, с които работим, имат нужда от това."  

Йордан Славейков, режисьор на „Виктория“ и „Ембриони“

Репертоарът на I AM Studio показва артисти от независимата театрална сцена или такива, които са се заели да покажат нещо уникално и различно от това в държавните театри.

“Ай Ем Студио” се намира в центъра на културния живот в столицата – на ул. “Георги С. Раковски” 149, и има предимството да е единственото независимо пространство за театър на улицата на театрите в София.


Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьорът Мартин Димитров: Човек не може без друг човек

За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..

публикувано на 20.05.25 в 18:30
д-р Андрей Ковачев

Изкуството на дипломацията в културата

Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..

публикувано на 20.05.25 в 18:00

"Радио Африка" – първият български документален филм за африканската музика

Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..

публикувано на 20.05.25 в 17:35

Петър Влайков: Имаме много качествена драматургия, включително и съвременна

От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории. В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха..

публикувано на 20.05.25 в 16:11

Димитър Воев и неговото творчество

Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...

публикувано на 20.05.25 в 13:54