Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Атанасов в търсене на "Зелената пътека"

Георги Атанасов
Снимка: Ангелина Грозева

Осъзнатото е ярост след вятъра.
После идва униние.
Не сълза, а сълзите на света да изплачеш,
то е минало. То е минало.
Откъсни си последната чепка
от последното есенно грозде.
Осъзнай – всяка мозъчна клетка
има в себе си семки за посев.
Остави ги да падат от тебе.
Прибави им две капчица вино.
Оплодената мисъл е сита.
Осъзнатото е невинно.

Поетът Георги Атанасов представя новата си поeтична книга "Зелената пътека". Събитието ще се състои в Централния военен клуб на 7-и март. Автор на 14 издадени книги – осем поетични; една повест; три книги за деца и юноши и една монография за издателската дейност в България по време на Първата световна война, в новата си книга Георги Атанасов говори за разума:

Георги Атанасов и Ангелина Грозева"Поезията днес трябва да се бори най-вече с простащината. Жизнената среда се развива с разумното съществуване на земята. Аз си правя извод, че никога не трябва да отивам готов на място, което не познавам и не ме чака. То ще си отмъсти. Пътят винаги е присъствал в моите стихове. Това е орбитата, в която всички се въртим. Човекът съществува, защото е разумен. А основната му мисия е да работи, да създава средата, в която живее, и да усъвършенства."

Рибата и птицата също имат важен символ в новата стихосбирка "Зелената пътека". Забелязват се критика и ирония към пороците на днешното време, най-големият сред които е простащината, подчертава авторът.

Георги Атанасов е и създател и почетен председател на Сдружение "Форум Демокрит" за изучаване и популяризиране на науката и научните изследвания в България.

Негови стихове са превеждани на английски, руски, украински, турски и италиански език. Носител е на Националната награда за поезия "В полите на Витоша".

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимки – личен архив и Сдружение "Форум Демокрит"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24

Роберт Леви с нова поетична книга

Роберт Леви, поет, има магистърски степени по Българска филология (1995, СУ "Свети Климент Охридски") и по Културна и социална антропология (1998, СУ "Свети Климент Охридски"). През годините е натрупал богат професионален опит – от строителен работник до сценарист на документални филми, и в момента живее във Франкфурт, Германия, където работи като..

публикувано на 18.09.24 в 15:12