Съпруга на политик, майка на три дъщери с трагична съдба, като една от тях е Лора Каравелова, съпругата на Яворов – това е Екатерина Каравелова, която има нещастието и волята да живее в три бурни епохи, да погребе всички свои близки и да остане вярна на своите обществени каузи до самия си край.
Филмът "Екатерина", заснет преди няколко години, започва екранен тур в Северна България:
Ловеч – 10 март в Кино "Космос" от 17 ч.
Плевен – 11 март в Читалище "Съгласие" от 16 ч.
Русе – 14 март в Читалище "Зора" от 18 ч.
А на днешния ден (8 март) пловдивчани могат да гледат прожекция на филма в къща-музей "Д-р Стоян Чомаков“ (Постоянната експозиция на Златю Бояджиев) от 18 ч.
Режисьорът на "Екатерина" Боряна Топчийска споделя в "Артефир" повече за предстоящите прожекции и срещи с публика. Едно от важните неща, които трябва да се знаят, е, че филмът няма обективен разказ – той е изцяло субективен през гледната точка на Екатерина Каравелова, като за основа служат нейните дневници.
Режисьорът споделя, че "Екатерина" акцентира върху личната история на бележитата българка на фона на историческите събития. Животът на Каравелова е драматичен и концентриран. Тя дори има издадена смъртна присъда по времето на Стамболов. Екатерина Каравелова умира през 1947 година, а последната кауза, за която активно се застъпва, е спасяването на българските евреи.
"Въпреки това, което ѝ се случва в семейството, тя продължава да гори и да работи в обществена полза. Женската енергия, която е свързана с грижа, когато навлезе в обществените среди – това буди огромно уважение и възхищение", казва Топчийска.
Във филма младата Екатерина се играе от актрисата Елица Костова, на средна възраст – от Ива Николова, а накрая – от Божидара Цекова. Във всеки от градовете публиката ще се срещне с една Екатерина.
Да се вглеждаме и в героите на нашето време – към това призовава Топчийска в края на разговора.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg