Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмът по дневника на Екатерина Каравелова с нови прожекции из страната

Екатерина Каравелова
Снимка: Регионална Библиотека - Русе

Съпруга на политик, майка на три дъщери с трагична съдба, като една от тях е Лора Каравелова, съпругата на Яворов – това е Екатерина Каравелова, която има нещастието и волята да живее в три бурни епохи, да погребе всички свои близки и да остане вярна на своите обществени каузи до самия си край.

Филмът "Екатерина", заснет преди няколко години, започва екранен тур в Северна България:
Ловеч – 10 март в Кино "Космос" от 17 ч.
Плевен – 11 март в Читалище "Съгласие" от 16 ч.
Русе – 14 март в Читалище "Зора" от 18 ч.

А на днешния ден (8 март) пловдивчани могат да гледат прожекция на филма в къща-музей "Д-р Стоян Чомаков“ (Постоянната експозиция на Златю Бояджиев) от 18 ч.

Режисьорът на "Екатерина" Боряна Топчийска споделя в "Артефир" повече за предстоящите прожекции и срещи с публика. Едно от важните неща, които трябва да се знаят, е, че филмът няма обективен разказ – той е изцяло субективен през гледната точка на Екатерина Каравелова, като за основа служат нейните дневници.

Режисьорът споделя, че "Екатерина" акцентира върху личната история на бележитата българка на фона на историческите събития. Животът на Каравелова е драматичен и концентриран. Тя дори има издадена смъртна присъда по времето на Стамболов. Екатерина Каравелова умира през 1947 година, а последната кауза, за която активно се застъпва, е спасяването на българските евреи.

"Въпреки това, което ѝ се случва в семейството, тя продължава да гори и да работи в обществена полза. Женската енергия, която е свързана с грижа, когато навлезе в обществените среди – това буди огромно уважение и възхищение", казва Топчийска.

Във филма младата Екатерина се играе от актрисата Елица Костова, на средна възраст – от Ива Николова, а накрая – от Божидара Цекова. Във всеки от градовете публиката ще се срещне с една Екатерина.

Да се вглеждаме и в героите на нашето време – към това призовава Топчийска в края на разговора.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10