"Анима" е петата книга на поета и художника Александър Байтошев. Премиерата ѝ се състоя едновременно с откриването на изложбата му "Анима – Призраци" в галерия-книжарница София Прес. Той има три самостоятелни и участия в общи изложби. Неговите стряскащо провокативни графики на жени присъстват и в поезията му, изпълнена с болезнена самота и копнеж по любовта.
Изложбата откри проф. Лаура Димитрова: "Болката и красотата – това са източниците на вдъхновение за Александър Байтошев. Заглавието на изложбата "Анима – Призраци" ни отвежда към два изначални демона, борещи се в автора. "Анима" е интуиция и чувствителност. Съзидателна сила. "Призраци" – първичност и смърт.
Графиките в изложбата отразяват разбирането на художника за страстта и гибелта, Ерос и Танатос. Байтошев се движи между двете противоположни сили – въжеиграч, крепящ се над бездна. Портретите и голите тела на жени са личното кредо за красота на художника-съзерцател. Медитации и движения, породени от опита за близост с другия."
А ето какво мисли за стихосбирката Иван Димитров, който я представи пред публиката: "Колкото и опустошаващ да е образът на самотата, колкото и всеобхватен да е страхът да не бъде затворена вратата към света на другите пред лирическия "аз", в новата стихосбирка на Александър Байтошев ясно е заявено противодействието на болката и отчуждението: любовта и изкуството.
Стихотворенията на Байтошев са първични, сурови и жестоки, но също така насочени към другия, прегръщащи и обичащи, защото в пълнота изследват човешката природа."
Александър Байтошев е член на СБХ, секция "Графика и илюстрация". Доктор по "Методика на изобразителното изкуство", СУ "Св. Климент Охридски", а от 2015 година е художник на "Литературен вестник". Илюстрирал е книгите на Тома Марков, Иван Христов, Дьорд Петри, Ото Толнаи, Митко Новков, Миглена Николчина.
Изложбата може да бъде видяна до 15 март в галерия-книжарница София Прес
Чуйте Александър Байтошев.
Снимки – Литературен вестник и галерия-книжарница София Прес
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът..
Къде е мястото на машините в нашия живот? Нова книга " Машините и хората " от поредицата " Философски закуски " ще провокира разговори и размисли по един от най-актуалните въпроси на съвремието. Забавно поднесени от Бриджит Лабе и Пиер-Франсоа Дюпон-Бьорие с остроумните илюстрации на Жак Азам, историите в книгата, както впрочем във всяка..
Българската общност в Хърватия представя днес в Пловдив първия българо-хърватски речник на автора Милан Носич. Той е известен хърватски лингвист, ономастик, социолингвист, ортоепист, ареален лингвист и бохемист. От 1979 година до пенсионирането си преподава във Философския факултет на Университета в град Риека. Досега има издадени 21 книги...
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg