Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ричард III" – театър за/на историята

Неделя. 00.15. Още цял ден и няколко часа преди началото на седмицата. Времето за радиотеатър. Перфектното време за радиотеатър.

Тази неделя пиесата е историческа. По повече от един начин. Историческа и по съдържание, но и по форма. Но за това след малко.

"Ричард III" от Уилям Шекспир разказва за възкачването на престола и краткото царуване на, разбира се, Ричард III, крал на Англия. Ричард, дюк на Глостър не е герой, героите на Англия са мъртви, напротив – Ричард е принцът на Макиавели в действие. Пиесата е кулминацията на първата историческа тетралогия на Шекспир. След като виждаме хода на историята в трите части на "Хенри VI":

В Първа част – политическите машинации след загубата на английските територии във Франция и прекурсорите на Войната на Розите;

Втора част – невъзможността Хенри да спре разпада на тъканта и единството на нацията;

в Трета част ставаме свидетели на варварския разпад на Англия към хаос, отмъщение и война. В края на Трета част Ричард убива Хенри, синът на Хенри - Едуард вече е мъртъв, династията на Йорк може да започне с крал Едуард IV, брат на Ричард, на престола. Войната сякаш е свършила, краят на кръвопролитията е тук. Публиката обаче вижда трансформацията на Ричард от лоялен поддръжник на каузата на Йорк в бъдещ злодей още в Трета част на "Хенри VI". Ричард ще направи всичко, за да вземе властта от брат си.

Толкова за съдържанието. Това е Шекспир, публиката няма нужда от убеждаване, за да слуша Шекспир. Сега две думи за продукцията.

Пиесата е историческа за Радиотеатъра, защото освен мисията на редакцията за художествен подбор и качество, доказва и тази на архиватор на постиженията в българската драматургия и актьорска игра. Не е въпрос на носталгия и противопоставяне с настоящето, а на школа, на опит и традиция, когато говорим за най-впечатляващото поколение актьори, които за "Ричард III" радиото е събрало в една продукция:

Ричард III - Наум Шопов; Бъкингам - Апостол Карамитев; Лейди Ана - Невена Коканова; Кларънс - Иван Kондов; Ричмонд - Васил Стойчев; Кейтсби - Иван Стефанов; Тиръл - Георги Черкелов; Станли - Димитър Стратев; Хейстингз - Любомир Кирилов. Участват още: Коста Цонев, Саркис Мохибян, Любка Алексиева, Надя Топалова, Борис Сарафов, Петър Стойчев. Режисьор е Георги Аврамов.

Слушайте на 10-и март от 0.15 часа.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15