Професор Стоян Ставру, ръководител на секцията "Етически изследвания" в Института по философия и социология при Българската академия на науките, представи своята визия за съвременния град в трети епизод на "Часът на етиката" - съвместна рубрика на секция "Етически изследвания" и предаването "Време за наука".
Проф. Ставру направи аналогия с Древна Гърция, където полисът, или градът-държава, е бил центърът на човешкия живот. Той не е само пространство, в което хората живеят и работят заедно, но и символ на възможността за добро и справедливо общество. Професорът споделя, че дори в епохата на древните философи като Сократ и Платон, градът има толкова голямо значение, че понякога индивидът е готов да приеме смъртта, но да бъде изгонен от него, визирайки поведението на Сократ, предадено чрез диалозите на Платон.
"В Древна Гърция полисът е бил и държавата, това е всичко. Това не е просто родното място, не е мястото, в което хората живеят, в което заедно постигат включително и демокрацията, а е мястото, в което е възможно и доброто. Полисът е център на човешкия живот", казва той в ефира на предаването.
Изказването на професор Ставру за днешния свят включва идеята за "умен град". Той подчертава, че понятието за умен град може да включва различни компоненти, включително естетически и етически аспекти. Но посочва, че стремежът към "идеалния град" води след себе си и негативи.
“Има много примери, в които идеалният град и стремежът към него е корабокруширал, даже изглежда дистопично. Всичко да бъде проектирано, планирано и максимално ефективно. Тази ефективност е характерна за нашия свят. Докато един Римски град, и той има хубави прави улици, но начинът, по който се раждат и съществуват сградите, е доста спонтанен. Днес устройството на територията в рамките на един град е изключително регулирана материя. Има много правила, които ни казват какво можем да правим като строителство в един град“, посочва той.
Проф. Ставру акцентира върху това, че в днешно време се обсъжда идеята за "пешеходен град", като една конкретна визия за обществени пространства, в които хората могат да се докоснат и да се усещат физически присъстващи в едно общо пространство.
Разговорът с проф. Ставру насочва към балансиран подход при управлението на градовете, като се вземат предвид както техническите аспекти, така и естетическите, и етическите.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg