Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатата съдба на таврийските българи

Фрагмент от корицата на книгата
Снимка: Фейсбук

Днес в 17:30 в зала "Изкуство" на регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград ще бъде представен дългогодишният изследователски труд на историка д-р Владимир Калоянов "Цената на българщината в Таврия 1917-1945". Владимир Калоянов е таврийски българин, роден в село Лозоватка, Запорожка област. Книгата, излязла от печат през 2022 г., ще бъде представена в Благоевград по покана на преподавател от Югозападния университет и с грижа за таврийските студенти там, които нямат много писмени източници за историческата съдба на хората преди тях. За българите в България също е важно да знаят какво са преживели и преживяват техните сънародници зад граница. Основните моменти откроява Владимир Калоянов в "Нашият ден":

"През 1861-1862 година хиляди етнически българи се заселват от историко-културната област Бесарабия в Таврическа губерния след целенасочени политики, провеждани в Руската империя", разказва д-р Калоянов.

По думите на историка това се дължи на бурния за Русия период, свързан с революционния преврат от 1917 година. Той очертава основните моменти, които се случват с българите в украинските земи до завръщането им от Таврия в България между 1943-1945 година. 

Д-р Калоянов акцентира върху тежката съдба на 3000 наши сънародници, за които страната ни не успява да се погрижи в следвоенно време. Книгата за таврийските българи съдържа богат документален материал. Според автора д-р Владимир Калоян, най-ценното в нея са живите свидетели, разказващи от първо лице.

Чуйте някои от тези разкази в звуковия файл:

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58