Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

145 години от рождението Алберт Айнщайн

Снимка: Уикипедия

Отбелязваме 145 години от рождението на символа на науката Алберт Айнщайн. Един от най-великите умове в историята на науката е роден в Улм, Германия. Ученият се превръща в символ на гениалността, иновациите и търсенето на познание още приживе. Айнщайн променя света със своята Теория на относителността, според която времето и пространството са свързани и се променят в зависимост от скоростта и гравитацията. Тази научна концепция преобръща начина, по който разбираме Вселената, и води до революционни открития и технологичен прогрес. 

E=mc² е емблематичната формула на Айнщайн, която е в основата на ядрената физика и приложението на атомната енергия. Ученият остава извор на вдъхновение за хората в целия свят. Духът му, постоянно търсещ знания, напомня, че най-важното не е колко знаем, а доколко сме готови да учим и да се развиваме.

Айнщайн проговаря чак на 4-годишна възраст, но преди да навърши 11 години, вече е приет в колеж. Бил е добър цигулар, отличник по латински език и гръцки език.

Днес си припомняме не само научните му постижения, но и неговата преданост към идеите за мир, разбирателство и хуманност. Той остава сред най-великите учители на човечеството – личност със социална ангажираност, член на Националната асоциация за прогрес на цветнокожите хора, заклеймил расизма като болест.

Чуйте гласа на учения в реч, относно преследването на евреите в нацистка Германия. Записът е част от Архивния фонд на БНР. 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12