Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елица Ткачова: Музиката е универсален език

Таня Любенова и Елица Ткачова (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Майка на три деца, която превръща в своя кауза музиката, работата с деца и обгрижването на таланта още в зародиш, Елица Ткачова е музикант и музикален педагог. Нейното голямо, музикално семейство е и нейното музикално училище. Още преди да се роди, тя слуша Бах, свири на цигулка от 4-годишна и днес вярва, че "всеки човек носи своите дарове в света". В "Нашият ден" Ткачова разказва за проектите, с които в годините задава тон за едно различно музикално общуване.

Ткачова споделя, че приема всяко дете, всяко семейство, с което работи, като част от своето собствено. За нея водещо е усещането за общност, в която хората съжителстват със сходни ценности и добродетели. Целта, разбира се, е хармонията. Тя разказва за един от първите проекти, които създава – за групова  работа с деца между 0 и 3-годишна възраст: "Доста време мина – започнах тази дейност през 2010 година. Беше голямо предизвикателство за мен самата, тъй като аз идвам от съвсем друга територия на дейност. По професия съм специалист връзки с обществеността, но се оказа, че това е нещо много мое."

В онзи период все още няма толкова информация, събития и пространства за ранно музикално развитие. Постепенно се заражда и идеята за проекта "Концерти на възглавници" в сътрудничество с пианистката Венета Нейнска. Ткачова споделя, че тъй като е дете на класически музиканти и цени класическата музика, въвежда за първи път у нас този непринуден, релаксиращ формат за нейното съпреживяване.

Друг интересен педагогически формат, в който Ткачова взема участие, е групово обучение на деца по пиано. Срещите се провеждат в къщата на Панчо Владигеров. Педагогът пояснява, че това е система, в която децата едновременно се забавляват и разбират дали наистина искат да изучават по-сериозно инструмента.

В периода на пандемията груповите занимания на живо се превръщат в предизвикателство. Тогава Ткачова отново намира начин да бъде полезна със своите музикални и педагогически умения. Тя започва да преподава пиано на деца, които са в чужбина и за които контактът с родния език и родната култура е по-труден.

"Сега си харесах един проект на колеги литератори, които съвсем официално имат платформа, в която предлагат изучаване на български език за деца в чужбина или за чужденци, които искат да учат български, и там преподавам уроци. Това е моя нова кауза", допълва тя.

Ткачова вярва, че музиката е универсалният език на душата и сърцето и е много добър помощник. "Всяко дете е талант. За мен музикалността е нещо като умението ни да вървим, да говорим. Смятам, че във всеки човек изначално е заложено музикалното", заявява музикалният педагог, а за нея най-важно е децата да получат достъп до качествена музика в най-ранна възраст.

За Ткачова музиката притежава безспорни терапевтични качества: "Музиката изобщо не действа само на слуха – това е само най-външният план. Тя действа на мозъка и на връзката между лявото и дясното полукълбо, на синхрона. Това са много по-дълбоки пластове на човешката личност, отколкото ние си представяме."

За музиката като божествен начин за общуване и част от нашия вътрешен свят – чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53