Родена в Нигерия, но от малка живее в София. От най-ранна възраст е на сцена. Учи в НАТФИЗ в класа на проф. Атанас Атанасов и става първата чернокожа актриса, завършила актьорско майторство в Бълагрия. Рубриката "Мигранти с таланти" представя Бистра Иджома Окереке – актриса, певица, китарист, поет, филмов режисьор – дете на две култури.
Бистра си спомня как дълго време в обкръжението ѝ няма други хора като нея, и то в години, в които интернет не е толкова масово средство за комуникация и информация. Постепенно започва да търси начин да достигне до своята култура и до себе си. Майка ѝ, която дълго време е живяла в Нигерия, и контактът с други роднини, помагат на Бистра с времето да сглоби личния си културен пъзел. Нигерийската ѝ идентичност се превръща в подправка за българската ѝ същност и я обогатява като артист. Днес Бистра се определя като "българка по преживявания и нигерийка по сърце и душа" и вярва, че човек може да бъде смесица от места, хора, спомени, подправки и култури. Дискриминацията тя вижда като ограничен опит да възприемеш някой само в една единствена светлина – била е обект на такова отношение и в България, и в Нигерия.
Бистра разказва как никога не си е представяла, че ще стане актриса. Като малка се занимава с танци и пеене и детството ѝ минава през сцената. Актьорското майсторство идва в момент, в който решава, че има нужда от нещо по-интересно.
Постановките, които откроява като по-специални и значими за нея, са "Вечерята" и "От мрачно по мрачно". За първия си късометражен филм "In Between" Бистра разказва, че е следствие на поетичната ѝ книга. Режисьорката го определя като експериментален – смес от жанрове, поезия и танц.
Бистра говори и за самата стихосбирка, озаглавена "Аз зад черното и бялото" и за писането на поезия: "Не го приемам сякаш съм поетеса, сякаш се занимавам с литература, а го приемам като друг инструмент, с който се изразявам."
"Мога да си пожелая любов – тя е винаги нужна и важна. И мога да си пожелая повече кино – тази година това е нещото, което искам да ми се случи."
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg