Това е 35 брой на списанието за стил и култура "Нула 32", независима печатна медия в Пловдив, обърната към младите хора. Темите на всеки брой са разнообразни, но тъкмо на този темата поставя въпроса: "Да бъда или не творец в Пловдив?" и е обговорена във въвеждащите думи на главния редактор Панайот Стефанов така: "Да бъда или не тук, където веждите са по-често свити от недоверие към алтернативата, отколкото широко отворени към любопитство". Мартенският брой е посветен на избора, пред който се изправя всеки артист в "най-баналния град за създаване на изкуство". Централният материал е дело на Катерина Георгиева и разбира се, ни оставя с повече въпроси, отколкото отговори."
Това впрочем може да се отнася и за други градове у нас. Въпросът за Пловдив даже изглежда не толкова драматичен, но самото му поставяне пред млади, начеващи творци е важен, както разбираме от отговора на дебютиращата художничка Адриана Узунова: "Ще се върна тук, ще си отворя ателие. За и от артисти. Да се разширява този град. Да работим заедно. Да се правят колаборации. Лесно е всички да отидем в София. Кой ще остане тук?"
Този брой на "Нула 32" е за първи път в тираж 4000 и вероятно ще заинтригува повече читатели не само в Пловдив, но и в други градове на страната. Рубриките "Критически страници", "Все още млади", "Синият час" и др. са илюстрирани остроумно – каквато е и корицата – от студио PUNKT.
Чуйте водещата на броя Катерина Георгиева, която се занимава с опазването на архива и паметта на Драматичния театър в Пловдив, отговаря за новооткрития театрален музей, обича фотографията и пише пиеси и други текстове.
Премиерата на мартенския брой №35 на списание "Нула 32" ще бъде на 21 март от 19 ч. в клуб Fargo, Пловдив.
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..
За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..
На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg