Това е 35 брой на списанието за стил и култура "Нула 32", независима печатна медия в Пловдив, обърната към младите хора. Темите на всеки брой са разнообразни, но тъкмо на този темата поставя въпроса: "Да бъда или не творец в Пловдив?" и е обговорена във въвеждащите думи на главния редактор Панайот Стефанов така: "Да бъда или не тук, където веждите са по-често свити от недоверие към алтернативата, отколкото широко отворени към любопитство". Мартенският брой е посветен на избора, пред който се изправя всеки артист в "най-баналния град за създаване на изкуство". Централният материал е дело на Катерина Георгиева и разбира се, ни оставя с повече въпроси, отколкото отговори."
Това впрочем може да се отнася и за други градове у нас. Въпросът за Пловдив даже изглежда не толкова драматичен, но самото му поставяне пред млади, начеващи творци е важен, както разбираме от отговора на дебютиращата художничка Адриана Узунова: "Ще се върна тук, ще си отворя ателие. За и от артисти. Да се разширява този град. Да работим заедно. Да се правят колаборации. Лесно е всички да отидем в София. Кой ще остане тук?"
Този брой на "Нула 32" е за първи път в тираж 4000 и вероятно ще заинтригува повече читатели не само в Пловдив, но и в други градове на страната. Рубриките "Критически страници", "Все още млади", "Синият час" и др. са илюстрирани остроумно – каквато е и корицата – от студио PUNKT.
Чуйте водещата на броя Катерина Георгиева, която се занимава с опазването на архива и паметта на Драматичния театър в Пловдив, отговаря за новооткрития театрален музей, обича фотографията и пише пиеси и други текстове.
Премиерата на мартенския брой №35 на списание "Нула 32" ще бъде на 21 март от 19 ч. в клуб Fargo, Пловдив.
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg