Преди години Юлия Георгиева попада на видео за организация, работеща с хора със зависимости в Канада. Остава силно впечатлена от липсата на натиск и очакване зависимите да прекратят възможно най-скоро употребата на наркотици. Вдъхновена от тази идея, тя създава нископрагов център, подпомагащ наркозависимите и бездомните – "Розовата къща". В "Нашият ден" председателят на фондация "Център за хуманни политики" Юлия Георгиева споделя защо центърът остава без своя сграда и какво може да се направи.
Георгиева обяснява в какво се изразява дейността на "Розовата къща", която е нископрагов център за социална помощ – всеки нуждаещ се може да отиде в него: "Специфичното е, че голяма част от хората, с които работим, са бездомни, те са ужасно бедни и нямат абсолютно никаква възможност да се справят сами в живота – буквално са отритнати от обществото." Центърът се явява посредник между подземния, престъпен свят на зависимостите и нормалната реалност. В "Розовата къща" бездомните получават възможност да задоволят базисни човешки нужди – да се изкъпят, да се нахранят, да се преоблекат, да заредят мобилно устройство. Особено важна е административната помощ, която получават в издаването на лични документи или ТЕЛК, получаването на медицинска помощ или правна консултация.
"Розовата къща" остава без сграда поради чисто битов проблем, заявява Георгиева. Къщата е частна собственост и трябва да бъде освободена от наемателите до 1 май. Работещите в центъра бързо се активират в търсене на решение, за да продължат дейността си, разказва тя: "Истината е, че получихме подкрепа от Столичната община, от ужасно много хора, които ни подпомагат финансово. Целта е да се избере място, на което може да бъде поставена преместваема къща."
На този етап е пуснато запитване към различни фирми за цената на такава постройка. Има и някои специфични изисквания – да има единствен вход, отделни помещения за услугите, хигиенни условия.
"На нас ни остава към този момент да съберем 28 000 лв. от първоначалната сума, която беше 100 000 лв. – ние получихме изключителна подкрепа", съобщава Георгиева.
Желаещите могат да се включат в дарителската кампания по банков път, чрез DMS PINK HOUSE на номер 17 777 или през PayPal. Подробности – на фейсбук страницата на "Розовата къща".
София е голям град и проблемът е много сериозен. Надеждата на Юлия Георгиева и нейните съмишленици е, че дейността на центъра не само ще продължи, но ще се разшири.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..
В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..
Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма „Христо..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg