В епизод 535 "Трамвай по желание" среща своята публика с един гост, съставен от две творчески личности: архитектът Никола Груев и музикантът Котарашки.
Никола Груев е роден на 4 септември 1979 г. Расте като момче от центъра на София. Спецификите на семейната и кварталната среда някак естествено го отвеждат до ВИАС и диплома за архитект. Творческа дейност, стига архитектът сам да дефинира границите на пространственото си въображение. Но в проектантските бюра невинаги е така, особено за начинаещи специалисти. Значи е време за нещо ново, по-креативно.
Така някъде през 2008 г. се ражда и Котарашки. Инструментът е един – компютърът, а стилът "балкански психеделик", според композитора и "балканската ритъм вълна", според теоретиците. Скоро след това съдбовна среща с германския продуцент Хенри Ернст и лейбъла "Asphalt Tango Records" ражда първия албум "Opa, hey".
Десет години по-късно музикантът е извъртял солидна творческа биография, а групата "Kottarashky & The Rain Dogs", в колаборация с Миленита, създава парчето "Ni Lah", като текстът е от лирическата миниатюра на Пенчо Славейков "Ни лъх не дъхва над полени". А видеото е дело на Теодор Ушев, което дава началото на изключително плодотворно сътрудничество, проявено в знакови филми като анимацията "Сляпата Вайша" и игралната лента "φ1.618".
След още пет идва ново признание – документален филм за самия него.
Всъщност конкретният повод за качването на Котарашки в "Трамвая" е именно "Балканска черна кутия" – филм, посветен на явлението "Ktotarashky and the Rain Dogs". Документалката на Цветан Драгнев разкрива вътрешния свят на Груев-Котарашки, проследявайки една година от живота му, изпълнена с откровения, странности, срещи и експерименти.
Какво още съдържа черната кутия "Котарашки", ще разберете от епизод 535.
Снимка – БНР
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложбас книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg