Пролетният панаир на книгата да продължи 10 дни – идея, която предизвика противоречива обществена реакция от страна на издатели и читатели. Утре предстои повторно гласуване, за да бъде взето окончателно решение по темата. В "Нашият ден" гостуват Десислава Алексиева – председател на УС на Асоциация "Българска книга" (АБК), и Красимир Лозанов – търговски директор на българско издателство. Двамата се изказват за и против удължаването на книжния панаир.
Десислава Алексиева обръща внимание, че решението, предизвикало полемика тези дни, е взето от колективния орган на управление на АБК още през юни месец миналата година, съгласно устава, при кворум по време на Общо събрание. Като основен аргумент Алексиева посочва, че по-дългите изложения дават възможност на повече хора да посетят събитието. Също така организаторите разполагат с повече време за осъществяване на културната програма с повече участници и гости.
Красимир Лозанов и екипът му не е са привърженици на взетото решение: "Смятаме, че едно такова удължаване разфокусира панаира, разпилява се фестивална енергия. Смятаме, че за тези жители и гости на столицата, които ценят книгите, седем дни е достатъчно време те да посетят панаира." Той поставя акцент върху затрудненията и умората, които вървят ръка за ръка с удоволствието от този тип събития. Екипите на издателствата са малки и обикновено изоставят работата в офисите, за да бъдат активни зад щандовете.
"Не смятам, че увеличаването на броя дни, ще доведе до увеличаване на паричния поток към издателствата. Това, съотнесено с разходите за тези десет дни, означава, че рентабилността ще спадне. Преследването на търговски успехи за мен лично е илюзия", заявява Лозанов.
Алексиева съобщава, че на Общото събрание утре има възможност да се върне седемдневният формат на панаира. Тя споделя, че организаторите искат да предложат гъвкавост на своите колеги и допълва, че Алеята на книгата във Варна винаги е била 10-дневна, а отзивите от нея са добри. За Пролетния панаир на книгата датата 24 май е знакова, казва Алексиева, която смята, че Денят на българската просвета и култура и Денят на детето (1 юни) биха били символична рамка на празничното книжно събитие.
"По време на Пролетния панаир ние традиционно правим Детския фестивал. Искаме да го разширим – шатрата ще бъде по-голяма, мястото ще бъде по-голямо. Искаме хората да се чувстват по-добре дошли. Приготвили сме изложби, ключови имена на детската литература. Идеята е, че това е празник на книгата, на литературата, начин да насърчаваме четенето", казва председателят на АБК. Според Алексиева именно насърчаването на четенето – това, че книгите отиват при хората, е мисията на книжния панаир. Статистиката сочи, че 30% от посетителите на събитието са "случайни минувачи", привлечени от това, което се случва около тях.
Лозанов призовава доброто настроение и колегиалното отношение да бъдат запазени на прага на книжния празник. Независимо какво решение се вземе утре, то трябва да бъде уважено и прието с достойнство.
На финала на разговора Алексиева казва: "Нашите събития стават все по-престижни. Все повече автори, които в момента са водещи имена в литературата, се включват в нашите фестивали. Ние не правим просто едни базари. Даваме на хората, които обичат книги, преживяване."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Уилям Шекспир отново е на театралната ни сцена. "Митове за крал Макбет" е четвъртата премиера за новия сезон на номинирано от "Малък сезон 2024" представление на Театрална работилница "Сфумато". Спектакълът е резултат от ателие върху пиесата на гения, което има за цел да изследва какво е злото и как то се поражда в човека. "Митове за крал Макбет" не..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на български и международни копродукции и срещи с екипите на филмите. Откриването ще бъде на 13 ноември в зала 1 на НДК с филма "Стадото" на режисьора Милко Лазаров . Сред българските заглавия са "Отговор..
Борба на колосален дух, затворен в крехко тяло, но успял да докосне много сърца – това е животът на един от най-нежните български лирици, поетът Дамян Дамянов . Поезията му е спасение и сила. – "огледало на душата му", ранима, бленуваща да срине "стената между себе си и света". Самият Дамянов за тийнейджърските си години споделя: "..
Червенокосата е гост в това издание на "Тийн Тайм". Благодарение на Българската национална телевизия ние се срещаме всяка неделя с нея, за да потънем в зелените ѝ очи. Боряна Граматикова, която пое щафетата на Мира Добрева, е завършила Американския колеж, учила е журналистика в Лондон, а от 2 години е майка на един безкрайно гальовен..
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg