Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданска петиция срещу клетките за телета

Битката за начина, по който се отглеждат селскостопанските животни, е дългогодишна. В Европа има сериозно движение по темата за правата на тези животни, за които поредица от изследвания доказват, че притежават чувства и социални нужди. В "Нашият ден" Стефан Димитров от гражданската организация "Невидими животни" говори за следващите стъпки в защитата на правата на животните в индустрията и за кампанията срещу затварянето на новородени телета в тесни клетки.

Димитров съобщава, че миналата година европейският орган по безопасност на храните дава препоръка да се забрани законово отглеждането на телета в клетки. Животните се затварят веднага след като се родят в самота и изолация, нямат място за движение, нямат контакт с други животни, а по натура те са любопитни и свободолюбиви. По думите на госта ограничаването на телетата в клетка е жестокост, която не е икономически оправдана. Препоръката е новородените животни да бъдат отглеждани в групи. В момента законът позволява телетата да бъдат държани в клетка до два месеца след тяхното раждане, заявява Димитров, но допълва, че това е трудно за контрол и проверка. Практиката показва множество нарушения.  

Най-много 40% от кравефермите в България биха били засегнати от премахването на клетките, защото мярката ще засегне големите производители, казва гостът. Преходът към по-свободно отглеждане изисква някаква първоначална инвестиция и съответно фермерите нямат мотивация да го осъществят на добра воля. Ето защо е нужно законодателят да се намеси, апелира гражданската организация, която е организирала петиция за събиране на обществена подкрепа. Амбицията е да бъдат събрани десетки хиляди подписи, тъй като става въпрос за прекратяването на напълно ненужна и жестока практика. "Въпросът е безспорен", смята Димитров, който вярва, че дори и в нестабилната политическа обстановка, в която се намира страната, подобни каузи могат да бъдат законово подкрепени.

Процесът е паралелен на този, който протича в цяла Европа, казва защитникът на животните. Следващата стъпка би била да се приеме европейско законодателство в тази посока. Една забрана за разпространението на продукти, придобити в такива условия, би осигурила прекратяването на тази жестока практика, по думите на Димитров.

Кокошките носачки също са част от темата. Има ангажименти от водещите търговски хранителни вериги да не продават яйца от кокошки в клетки. С яйцата потребителите имат избор, но за телетата няма никаква достъпна информация и потребителският избор е невъзможен. Според Димитров не е добре да се въведе етикетираща система, която трудно подлежи на контрол и която не би решила проблема в неговата същност. Целта е да се прекрати една безсмислена жестокост, още веднъж акцентира гостът и призовава слушателите да се присъединят към петицията на сайта bezkletki.bg

Последните две европейски граждански инициативи, в които организацията "Невидими животни" е взела участие, показват, че българското общество се вълнува от правата на животните. Събран е рекорден брой подписи от българска страна, с което сме заели четвърто място по ангажираност и в двете кампании – за прекратяване на експериментите с животни и за прекратяване на фермите за кожи. Законодателството ще отнеме време, по думите на Димитров, но предстоят очаквани промени.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40