Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И момчетата ще могат да се ваксинират срещу човешки папилома вирус

| обновено на 21.03.24 в 09:08
Снимка: pixabay.com

Предвижда се възможността от 2025 година момчета да се ваксинират срещу човешки папилома вирус (ЧПВ), каза заместник-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски по време на кръгла маса "Време за ускорение. Заедно срещу рака в България", която се провежда под патронажа на народния представител Росица Пандова.

Ваксинирането на момчетата ще бъде указано в Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. До момента по програмата се ваксинират само момичета. От следващата година се предвижда и разширяване на обхвата до 16-годишна възраст и за момчетата, и за момичетата, посочи още Околийски. По думите му има гаранция от Министерството на финансите, че средствата ще бъдат осигурени. 

В България вече се прилага и двувалентна ваксина срещу ЧПВ, каза д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести“ в Министерството на здравеопазването. По думите ѝ целта е до 2030 г. поне 90% от момичетата да се ваксинират срещу ЧПВ и значително да се увеличи имунизационният обхват при момчетата. Да се повиши информираността на обществото както на младите, така и на родителите. Една четвърт от родителите не са запознати с тези вируси и рисковете от тях, каза още д-р Пармакова. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28