В Ямболския драматичен театър "Невена Коканова" текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Интернетът спря". Автор на пиесата, режисьор на постановката и композитор на музиката в представлението е Никола Стоянов.
Познаваме Никола Стоянов на първо място като актьор от сцената и от екрана, завършил е актьорско майсторство в класа на проф. Атанас Атанасов, а след това и театрална режисура при проф. Красимир Спасов в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".
"Живеем в много интересно време. Някои неща са същите или поне подобни на това, което са били на времето: влюбването, дъждът, усмивките на хората (макар и по-рядко срещани)... Но има и неща, които няма как да са същите, защото просто ги е нямало. И повечето такива неща са свързани с интернет.
А какво ще се случи, ако токът спре,дали хората ще се справят изобщо в живота си и ще могат ли да намират отговорите на "важни” въпроси, като например: къде най-близо до мен има сладкарница с веган еклери, дали бъдещата ми жена ще разбира поне малко от футбол, колко мазнини има в 100 грама шкембе чорба и… кого да попитам?
Този отговор ще получите с много изискано чувство за хумор, с виртуозни скечове и импровизаторски умения от една перфектна група млади актьори, които ще ви нарисуват един съвсем нов свят, в който няма "влогъри" и нелепи клипчета… Няма интернет…", казват по повод премиерата създателите на спектакъла.
В представлението участват младите актьори от трупата на Ямболския театър Галина Иванова и Кристиян Негалов, както и гост-актьорите Стефан Димитров и Стоян Дойчев.
Сценограф е Теодор Киряков.
В звуковия файл можете да чуете разговора с Никола Стоянов в "Артефир", а публиката в Ямбол може да гледа премиерните представления на "Интернетът спря" на 24 и 26 март.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg