Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Хюле възпява вълшебните градини

Снимка: @polski.institut.sofia

Романът "Възпявай градините" от полския писател Павел Хюле е завладяваща книга. В нея се преплитат много истории, чуват се много гласове, преминава се през времето на няколко века и не може да се тълкува еднозначно. Едновременно истинска, магична и изтънчена, книгата завладява с разказа от името на момче, което е алтерегото на самия автор. Свободният град Гданск е мястото на действието и той става един от героите в романа, чието заглавие цитира Рилке. Герой се явява и природата наоколо и най-вече градината на госпожа Грета, съпруга на композитора Ернест Хофман, която разказва за живота си на момчето. Музиката на Вагнер заема централно място в историята не само заради музикалния фестивал с негови творби, но и с опитите на Хофман да довърши предполагаемата Вагнерова опера "Ловецът на плъхове".

Невъзможно е да се проследят накратко всички посоки на романа, между които е и една с криминален сюжет. Както каза преводачката Силвия Борисова на премиерата: "Възпявай градините" е като вълшебна кутийка с много дъна, една история създава друга, легендите преминават в приказки, спомените се преплитат с живота на Грета и композитора, който от света на музиката попада в лишения от илюзии суров свят на концлагери и насилие. Светът на Павел Хюле е магичен, макар белязан от бруталната действителност на войната и съветската окупация след нея. Да се оставим прочее на звуците на флейтата и да последваме Плъхолова…"

Павел Хюле (1957-2023) e един от най-интересните съвременни полски писатели. Прави впечатление още с дебютния си роман "Вайзер Давидек". Той е университетски преподавател и журналист в "Солидарност" и "Газета Виборча". Превеждан е на много езици. Почитател на Бохумил Храбал. "Мерцедес Бенц. Из писмата до Храбал" излезе у нас през 2009 г. в превод на Силвия Борисова и вече е библиографска рядкост.Почина в края на миналата година, тъкмо когато на български беше публикуван романа му "Възпявай градините".

Чуйте репортаж от премиерата в Полския институт с участието на издателя Мартин Христов и преводачката Силвия Борисова.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Гецова

Катя Гецова откри юбилейна изложба в "Аросита"

На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..

публикувано на 26.11.24 в 09:33

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50

Програмата DreamUp подкрепя уязвими деца и младежи

Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..

публикувано на 26.11.24 в 08:34

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40