Романът "Възпявай градините" от полския писател Павел Хюле е завладяваща книга. В нея се преплитат много истории, чуват се много гласове, преминава се през времето на няколко века и не може да се тълкува еднозначно. Едновременно истинска, магична и изтънчена, книгата завладява с разказа от името на момче, което е алтерегото на самия автор. Свободният град Гданск е мястото на действието и той става един от героите в романа, чието заглавие цитира Рилке. Герой се явява и природата наоколо и най-вече градината на госпожа Грета, съпруга на композитора Ернест Хофман, която разказва за живота си на момчето. Музиката на Вагнер заема централно място в историята не само заради музикалния фестивал с негови творби, но и с опитите на Хофман да довърши предполагаемата Вагнерова опера "Ловецът на плъхове".
Невъзможно е да се проследят накратко всички посоки на романа, между които е и една с криминален сюжет. Както каза преводачката Силвия Борисова на премиерата: "Възпявай градините" е като вълшебна кутийка с много дъна, една история създава друга, легендите преминават в приказки, спомените се преплитат с живота на Грета и композитора, който от света на музиката попада в лишения от илюзии суров свят на концлагери и насилие. Светът на Павел Хюле е магичен, макар белязан от бруталната действителност на войната и съветската окупация след нея. Да се оставим прочее на звуците на флейтата и да последваме Плъхолова…"
Павел Хюле (1957-2023) e един от най-интересните съвременни полски писатели. Прави впечатление още с дебютния си роман "Вайзер Давидек". Той е университетски преподавател и журналист в "Солидарност" и "Газета Виборча". Превеждан е на много езици. Почитател на Бохумил Храбал. "Мерцедес Бенц. Из писмата до Храбал" излезе у нас през 2009 г. в превод на Силвия Борисова и вече е библиографска рядкост.Почина в края на миналата година, тъкмо когато на български беше публикуван романа му "Възпявай градините".
Чуйте репортаж от премиерата в Полския институт с участието на издателя Мартин Христов и преводачката Силвия Борисова.
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Прозирни златни облаци, загадъчни мъгли, усещане за притаени в тях обитатели – това са световете, които оживяват в платната на Яна Гайсвайлер. Днес, в 18:00 часа , тя открива своята изложба живопис в художественото пространство на "Шипка" 6 в София. Експозицията ще бъде достъпна за посетители до 25 февруари в зала 1С . Освен изявена..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg