За силата, намираща се в ръцете, които рисуват и лекуват, в "Нашият ден" разказва Александър Кръстев, художник, кинезитерапевт. Повод за срещата в ефир е предстоящата самостоятелна изложба "Нов дъх", която ще бъде открита на 28 март от 18:30 ч. в Творческа къща "Грозарде".
Кръстев споделя, че рисуването за него е страст от най-ранна детска възраст. Рисувал е бързо, опитвал се е да улови движението на хората и природата. Родителите му насърчават творческия му потенциал и го записват в художествено училище. По-късно той решава, че в рисуването няма сигурно бъдеще и се насочва към кинезитерапията. Днес Кръстев се занимава с болките на хората, като най-вече лекува гръбначния стълб. Удовлетворение му носи това да вижда благодарността на пациентите след всяко успешно усилие.
Въпреки това ръцете на Кръстев продължават да носят своя творчески заряд. По време на пандемията той отново започва да рисува – художникът в него се събужда след 20-годишен сън. Това за Кръстев е още един начин да остави следа у другите, доверявайки се на емоциите, интуицията и способностите си.
Художникът разказва, че черпи най-голямо вдъхновение от досега с природата. Рисува с маслени бои, често използва ръцете и пръстите си като инструмент. Понякога слага и различни пигменти като златист прах за повече настроение и контраст. Стилът му най-често е реалистичен и разбираем. "Най-много ми харесва онази граница, когато светлината се среща с мрака", заявява Кръстев.
Посланието на госта към слушателите на предаването е да разпалят онази искра в себе си, чрез която да оставят трайна следа от своето съществуване.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg