Независимото пространство за култура Yalta Art Room в София продължава новата си поредица "Представленията, които ни създадоха". Това е серия от дискусии, в които участват едни от най-значимите творци, свързани с театралното изкуство в България.
Първата среща през февруари беше посветена на Явор Гърдев и неговия спектакъл "Крал Лир" от Уилям Шекспир.
Втората дискусия е с фокус върху спектакъла "Комедия на слугите" на режисьора Стефан (Теди) Москов.
Хитовото представление се играе над 10 години (премиера 30 март 2002 година) и е гледано от хиляди зрители по света и у нас.
Сценарият е на Теди Москов по "Слуга на двама господари" от Карло Голдони, "Дон Жуан" на Молиер и "Дон Кихот" на Сервантес.
В актьорския състав са Мая Новоселска, Христо Гърбов, Валентин Танев, Камен Донев, Вяра Коларова, Адриана Найденова, Стефания Колева, Стефан Вълдобрев, Никола Додов, Борислав Стоилов, Георги Спасов и Ненчо Илчев.
Сценографията е дело на Пламен Бонев, костюмите на Свила Величкова, музиката е на Антони Дончев. Осветлението е направено от Иван Тонев, а анимацията - от Владимир Шишков.
"Комедия на слугите" е копродукция на театър "Улицата" и театър "Българска армия", Театралния фестивал в Авиньон, Програма ТЕОРЕМ и френските театри "Филатюр" и "Роз дьо Ван".
Дискусията, посветена на "Комедия на слугите" на Теди Москов, е на 26 март от 19.30 часа в Yalta Art Room.
Модератор на събитието е актрисата Василена Винченцо-Коломоец, сценарист е актьорът и режисьор Васил Дуев-Тайг.
Входът за всички срещи от поредицата е безплатен.
Зрителите, които не могат да присъстват в залата, ще имат възможност да проследяват всяка дискусия на запис, който ще бъде качен на интернет страниците на Yalta Art Room.
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg