90-те са най-политическото десетилетие в постсоциалистическата история на България, но архитектурно те завършват със събарянето само на една тоталитарна сграда – при това празна гробница, и то сред бурни дебати. В същото време, всичко, което е българската архитектура днес, е функция на прехода и на 90-те. Как се получава така?
Лекцията "ВРЕМЕТО Е НАШЕ? 1990-те на архитектурата: битка с модернизма, гаражна архитектура и мутробарок" д-р арх. Анета Василева ще разгледа малките сгради, но и големите архитектурни процеси, които започват именно през това десетилетие и влияят драматично на градската среда и до днес.
Това е седмото събитие от лекционния цикъл на Културния център на СУ, озаглавен „Култура на прехода“, инициирана съвместно с екипа на проекта "Преходът след 1989". Поредицата анализира не само обществено-политическите събития от периода, но и сложното им отражение в културата и изкуствата, които на свой ред формират образа на прехода в публичното въображение.
В интервю за "Нашият ден" д-р Василева сподели, че въпросът за края на Прехода е централен за цялата поредица "Култура на Прехода". Тя отбеляза, че различни дисциплини, като история, кино, визуални изкуства и литература, поставят различни моменти на приключване на периода.
В контекста на архитектурата, тя изрази виждането си, че Преходът там завършва през 90-те години, преди икономическите промени и влизането в ЕС.
"Примерно Ингеборг Братоева отбелязва влизането ни в ЕС като края на Прехода за българското кино. А Мария Василева отбелязва, че Преходът във визуалните изкуства все още не е приключил. За мен Преходът в областта на архитектурата приключва именно с 90-те, много преди влизането ни в ЕС и горе-долу по времето, когато икономическите промени коренно преконфигурираха строително-проектантския бранш и доведоха до първия строителен бум в началото на първото десетилетие на ХХI век. Това вече беше една архитектура, присъстваща в градското пространство по съвсем различен начин, отколкото тази на 90-те.“, казва тя.
Според д-р Василева, 90-те години са период на политически бурни събития и икономически нестабилност, което оказа влияние върху архитектурата. В този период архитектурата започна да се фрагментира и да се занимава с по-малки, икономически посилни обекти.
Така, д-р Василева изрази своето виждане за архитектурата на Прехода, като я описа като резултат от политическите и икономическите промени, които преформират градското пространство и начина, по който архитектурата функционира.
Събитието започва от 18:30 часа в "Театралната зала" на Софийския университет.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg