Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София Тотева: Иновациите и лидерството се случват по различен начин в различните точки на света

Снимка: LinkedIn

За едно истинско пътешествие в дебрите на иновациите в най-напредналите в това отношение страни в света разказва в "Нашият ден" София Тотева – съосновател на клуба на Станфордския университет в България. Скоро тя бе отличена на церемония в университета със специалната награда "Джон Хени" – признание и оценка за лидерство, отдаденост и значително въздействие върху световната иновационна общност. 

Като икономист с 20-годишен опит в минната индустрия, Тотева е работила в една от най-големите инженерни консултанстки компании в света. Междувременно започва да трупа опит и в автомобилната индустрия, а амбицията я довежда до прогрмата LEAD на Станфордския университет. Тотева разказва за своя професионален път и за инициирания от нея проект "Лийд Иновейшън Тур", ангажирал повече от 75 лидери от 25 страни в света. 

Тотева поставя акцент върху това, че кариерата ѝ в автомобилната индустрия започва да се развива паралелно с основната ѝ кариера. "Човек трябва да отдели 5-10% от времето си за да развива нещо, в което вярва и в което има надежден екип", заявява тя. Целта, която си е поставила със своя екип е да оптимизира работата на двигателя с вътрешно горене на тежкотоварни автомобили. Това би било от полза за околната среда. 

София Тотева (вляво) и водещата Нина Цанева

Преди три години, в разгара на Covid, Тотева решава, че ще кандидатства в онлайн програмата Stanford LEAD, като за целта написва собствена програма, фокусирана върху стратегическото лидерство и иновациите. Одобрена е три месеца по-късно. Тотева споделя, че не е очаквала да спечели наградата "Джон Хени", която се връчва от общността за най-голям принос. В LEAD общността членуват над 600 души от цял свят. Някои от тях работят за технологични гиганти, някои имат собствен бизнес, други са юристи или лекари. Всички те стават част от програмата, защото вярват, че с определени знания и умения могат да се ръководят значими процеси, разказва Тотева.  

"Лийд иновейшън тур" е инициатива, която събира завършилите програмата в различни точки на света. Целта е да се отиде в едни от най-високо развитие държави, за да се почерпи опит, различен от този в Силициевата долина, където се намира Станфордският универиситет. "Иновациите и лидерството се случват по различен начин в различните точки на света", заявява Тотева. Тя допълва, че инициативата се организира изцяло от доброволци – няма възнаграждение за шестмесечния труд по подготовката на този голям форум.

Последното издание на събитието се провежда в Япония и е отразено от японския клон на списание "Форбс". Участниците от 25 държави в света се срещат с интересни личности и опознават най-високите постижения на местната култура. Тотева разказва за срещата с първата японка, получила докторска степен от университета в Станфорд. Нейният съвет е бил: "Ако искате да помогнете на тази държава като лидери от целия свят – мотивирайте младите хора."

В днешно време се говори за технологичен бум, за неизвестната посока на развитие на ИИ. Светът е настръхнал, а войната е реалност. Тотева вярва, че днес изграждането на общности е особено важно, а за целта е необходимо хората да следват обща цел. По отношение на изкуствения интелект, тя е по-скоро оптимистично настроена и съобщава, че следващият "Лийд иновейшън тур" ще се срещне с видсокотехнологични компании в областта на ИИ на територията на Сингапур. 

Да привлича международния опит в България и да разкрива нашият потенциал пред света е основната мисия на София Тотева. 

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09