Спектакълът "Вино от глухарчета" на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" се опитва да дефинира битката между живота и смъртта, между светлината и мрака, между младите и старите. Надяваме се спектакълът да насърчи децата и семействата да говорят повече помежду си, да отнесат видяното със себе си у дома, да искат да открият "машината на времето" в собствения си живот:
"Глупостта и умността се застъпват в пиесата. Но кой може да каже кое е глупаво и кое – умно? Виждаме и сега в живота си, че един човек, който твърде рано забавя да тича бос, не живее пълноценно. Наивността и чистота на младите години е толкова ценна, но това не е глупост. Хубаво е да живееш като дете възрастния си живот. Рей Бредбъри е много поетичен и интересен автор. Виждаш как човекът остава същия, но днес по-трудно говорим за чувствата си."
Драматизацията по книгата на Рей Бредбъри и режисурата на представлението са на Катя Петрова. Представлението ни връща обратно към детството с гуменките, хубавите и безкрайно дълги лета, глухарчето имат свой символ в сценичната версия на текста. Премълчаното и пропастта между поколенията също стоят в пиесата:
"Има една много хубава сцена за един полковник, който връща историята на едни млади момчета. Ние спряхме да си говорим, контакта, докосването, споделянето, стана мръсно, забранено и неудобно, а то е изключително важно. Представлението поставя преход към това да отворим очи, уши, сърца, да говорим, за това което ни притеснява. Много се надявам да чуя, че след представлението, хората ще започнат да си говорят за спомените от лятото."
Хореографията на представлението е на Анна Пампулов. Участват Александър Йорданов, Ангелина Славова, Анна-Валерия Гостанян, Боян Арсов, Венцеслав Димитров, Димитър Иванов-Мич, Йордан Тинков, Кристина Янева, Ралица Туджаро, Светослав Добрев, София Трейман.
Повече чуйте в разговора със Светослав Добрев.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg