Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев

Възможна ли е конституционна криза?

д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Правителство? Избори? Възможна ли е конституционна криза?

Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, член на Комисията за защита от дискриминация, отговаря на тези и още въпроси в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида".

Възможно ли е да не се образува служебно правителство?

"Да, съществува хипотетичен риск, обусловен от риска, че някои от посочените кандидати за министър-председател може да се откаже. А отделно от това хипотетично е възможно президентът да не се съгласи с предложения състав от изброените кандидати за премиер и той да не подпише указа, с който да назначи служебното правителство. В този случай президентът ще бъде изправен пред риска от нарушаване на Конституцията. Но докато нямаме указ от страна на президента, не може да се образува служебно правителство, дори и с риск да наруши Конституцията. 

По смисъла на изреч.1 на ал. 5 на чл. 99 от Конституцията президентът има две задължения. Едното е свързано с образуването на служебно правителство, в условията на споделена компетентност между него и кандидата за министър-председател. Второто задължение е насрочването на парламентарните избори, вменено изцяло на президента и не зависи от друг орган или друго лице. 

Президентът задължително следва да насрочи парламентарни избори, без значение дали ще образува служебно правителство

Ако не се образува служебно правителство, в този случай Конституцията дава отговор на този въпрос в ал. 3 на чл. 111, при който, по установен принцип на непрекъсваемост на изпълнителната власт, се допуска или се задължава правителството, което е подало оставка (тази оставка на практика е гласувана), да продължи да изпълнява своите функции, докато на негово място не бъде избрано редовно правителство или не бъде назначено служебно

Не сме изправени пред риска от конституционна криза, тъй като ще имаме пълноправна изпълнителна власт, макар осъществявана от правителство в оставка. 

Има ли риск да не се проведат избори, ако не се образува служебно правителство? Още и за това как се подава жалба до Комисията по дискриминация и каква е процедурата  – чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Колев и Иво Хараламбов

Новият живот на белия боб

Красимир Колев завършва кулинарно училище в Добрич, а след това икономическа специалност във Варна. Страстта да експериментира в кухнята обаче не го напуска през годините. Така се раждат рецептите за хумуси от бял боб, а впоследствие се появяват и авторски рецепти за сладка и разядки. Най-голямото предизвикателство в досега изминатия път се..

публикувано на 09.07.25 в 14:06

Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национална стачка

Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални  ефективни стачни действия – кои са спорните моменти в колективния трудов договор в Lege Artis коментира д-р Валентин Димитров , представител на Асоциацията на университетските болници. Протест ще има, ако шефовете на болници не подпишат колективен трудов договор за отрасъл..

публикувано на 09.07.25 в 13:48

СБАЛАГ "Майчин дом" вече разполага със сектор за кенгуру-грижа

Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще..

публикувано на 09.07.25 в 13:31

Има политическа воля за промени в Наредба № 1 от 2015-а за провеждане на специализации

Специализанти по медицина и представители на здравните власти поставиха начало на преговорите за решаване на проблемите в сектор здравеопазване – какви са акцентите от първата проведена разказва в Lege Artis Кристиян Райчев , председател на Асоциацията на студентите по медицина в България за София и част от инициативния комитет "Бъдеще в..

публикувано на 09.07.25 в 12:50

МЗ предлага несъгласието за донорство да се изразява с декларация

Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане – коментар в Lege Artis на адвоката по медицинско..

публикувано на 09.07.25 в 12:10