Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 години пред микрофона в книга, по-дългата част от историята на "Нощен Хоризонт"

Румен Стоичков

Румен Стоичков, дългогодишен водещ на предаването "Нощен Хоризонт", което наскоро отпразнува 40-годишнина си в ефира на Българското национално радио, гостува в "Нашият ден" за разговор за книга си "Звуците на нощта". В нея той обединява своя опит и емоции от дългогодишната си работа зад микрофона на предаването "Нощен Хоризонт". 

"Звуците на нощта" не е просто книга, а своеобразна история на предаването. Стоичков, чийто глас е станал символ за мнозина през вечерите в ефира, споделя част от вътрешния си свят и отношенията си с музиката и гостите в студиото.

Преди да влезе в света на радиото, Румен Стоичков преминава пътя на стажант в различни програми на БНР.  Той споделя, че едно от най-ценните неща, които е научил, е значимостта на екипната работа и взаимоотношенията с околните.

"Звуците на нощта" не е само за моментите зад микрофона, но и за цялото пътуване на Стоичков в тази нелека професия. Той споменава как е започнал с участие в предаването "12+3", където екипът е бил ключов за успеха и слушаемостта на програмата.

Една от ключовите открития за Стоичков е близостта на българската музика до сърцата на слушателите.  По време на разговорите в предаването, Румен Стоичков предпочита да се наслади на автентичната атмосфера, която създава с музика, близка до темата и настроението на разговора.

Книгата  "Звуците на нощта" разкрива вътрешни моменти и размисли на водещия, но и показва връзката между радиото, музиката и хората, които  го слушат. Водещият успява да превърне своето предаване в нещо повече  – той създава пространство за размисъл, общуване и споделяне на емоции. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26