Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдържание на:

"Милосърдието на Тит", опера сериа в две действия от Волфганг Амадеус Моцарт

Снимка: opera-online
Музика: Волфганг Амадеус Моцарт.
Либретото:
Катерино Мадзола по Пиетро Метастазио.
Премиера:
6 септември 1791 година в Държавния театър в Прага под диригентството на самия Моцарт.

Действащи лица:
• Тит – тенор
• Вителия – сопран
• Секст – мецосопран
• Аний – мецосопран
• Сервилия – сопран
• Публий – бас

Първо действие
В покоите на Вителия
Амбициозната Вителия е определена да се омъжи за римския император Тит, който е победил баща ѝ Вителий. Но господарят е харесал Берениче, една чуждестранна принцеса. Вителия иска от Секст да убие императора. Въпреки че е верен на императора младият мъж е готов на всичко, за да заслужи любовта на Вителия. Но Аний, приятел на Секст идва да обяви, че императорът е бил принуден да отпрати Берениче. Новината връща надеждата на Вителия. Аний споделя със Секст желанието си да се ожени за сестра му Сервилия. Секст благославя съюза им.

Част от Римския форум, великолепно украсена с арки, обелиски и трофеи
На форума римският народ прославя Тит. След това, останал сам със Секст и Аний, императорът им доверява, че има намерение да се ожени за Сервилия и така да се свърже в семейна връзка със Секст (ария на Тит – "Del piu sublime soglio l’unico frutto e questo"). Отчаян, Аний споделя новината със Сервилия, която го уверява в любовта си.

Място за отдих на имперския хълм Палатин
Сервилия е изненадана от Тит. Притеснена, тя му доверява чувствата си към Аний. Императорът веднага се отказва от намерението си да сключва брак с нея и хвали откровеността ѝ (ария на Тит – "Ah, se fosse intorno al trono оgni cor così sincero…"). Вителия, която още вярва, че Тит ще се ожени за Сервилия, търси Секст, за да го принуди най-после да пристъпи към убийството на императора с помощта на съзаклятници (ария на Секст – "Parto, ma tu ben mio, meco ritorna in pace"). След заминаването на Секст, Публий и Аний идват да съобщят на Вителия, че императорът е решил да се ожени за нея. Но вече е твърде късно. Вителия не може вече да спре Секст. Пред обхванатия в пламъци Капитолий тя намира младия патриций, който съобщава за смъртта на Тит и признава злодеянието си. Всички оплакват и отказват да приемат това предателство.

Второ действие
Място за отдих на имперския хълм Палатин
Аний уверява Секст, че в бързината конспираторите са убили някой друг, а не Тит, който е жив и здрав. Секст доверява на приятеля си, че той е вдъхновител на заговора и че смята да емигрира. Аний обещава да измоли милост от императора. От своя страна Вителия увещава Секст да бяга. Но е твърде късно. Публий идва да задържи Секст, който напразно търси погледа на Вителия.

Голяма стая, предназначена за публични изслушвания
Публий съветва господаря да бъде твърд. Аний, напротив, моли за прошка. Тит се колебае и иска да доведат Секст. Предпазвайки Вителия, младият мъж поема цялата вина за заговора (ария на Секст – "Deh, per questo istante solo ti ricorda il primo amor...").
Тит е отчаян, но няма голям избор. Секст трябва да се бие на Колизеума (Ария на Тит - "Se all'impero, amici Dei, necessario è un cor severo…"). В същото време Сервилия се опитва да убеди Вителия да се застъпи и да спаси Секст. Останала сама, дъщерята на Вителий се отдава на болезнен изпит на съвестта и вижда да се изпаряват мечтите й за величие (ария на Вителия – "Non più di fiori vaghe catene...").

Действието се развива на огромен амфитеатър, вижда се арената, на която вече са съзаклятниците, осъдени за заговор.
В Колизеума Тит обявява, че прощава на Секст. Но Вителия се появява и казва, че виновна за всичко е тя. Изумен от предателството на всички, все пак Тит обявява, че им прощава.
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Драмата на "Риголето" оживя на сцената на Старозагорската опера

В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..

обновено на 02.04.25 в 12:05

Паул Хиндемит събира Вилиана Вълчева и Росен Идеалов

Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..

публикувано на 01.04.25 в 08:55

Легенди от Nightwish гостуват в София и Варна

Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 09:51
Васил Найденов

Васил Найденов – чудото, което става с нас в музиката

Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...

публикувано на 31.03.25 в 09:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 април 2025 г.

1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..

публикувано на 31.03.25 в 08:45