Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Философия на смеха: От Хераклит до модерността

Д-р Петър Пламенов: Хуморът е борба за точната мяра

| обновено на 01.04.24 в 09:16
Снимка: Pixabay

На днешния 1 април в рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" имаме специален гост – д-р Петър Пламенов, изследовател в областта на философията, естетиката и литературознанието.

Д-р Пламенов започна с цитат от мъдрата мисъл, която казва, че човек е оцелял, защото се е смял. Той сподели интересното противопоставяне между философите Хераклит и Демокрит по отношение на чувството за хумор. Хераклит е наречен "плачещия философ", който виждаше трагичния аспект на човешкия живот, докато Демокрит, със своя жизнерадостен характер, представяше живота като комедия. В този контекст д-р Пламенов коментира, че хуморът е от съществено значение за познаването на себе си и се проявява във взаимодействието с други хора.

д-р Петър Пламенов

Той обаче изрази загрижеността си по повод модерната ситуация, където смехът изглежда загубва своята искреност и значимост. Според него съвременното общество е изправено пред недостиг на смях и истинска радост, като често се нарича "време без смях". Д-р Пламенов обясни, че това може да се дължи на нарастващата нарцистичност на обществото.

"Хуморът винаги е целебен, той помага на душата да опознае сама себе си. Той се появява тогава, когато се намираме сред други човешки същества. Съмнявам се, че бихме могли да се смеем, ако сме сами. Доста по-различни са нещата в модерната ситуация, живеем в едно доста тъжно време, защото вече не умеем да се смеем искрено, истински и от сърце. Прави са онези, които казват, че постмодерността е време, както без сълзи, така и без смях. Ако погледнем какво се случва в киноизкуството и в писането на модерни комедии, и изобщо какво се случва в усета за смях, ще се окаже, че това е така, нашето време е много нарцистично и самодоволно, но нарцис не може да се надсмива над себе си, той може само да скърби. Тръшкаме се, че не можем да си купим таблет и нова кола например…", посочва той.

Въпреки това, 1 април е ден, който ни напомня да гледаме на живота с по-ведро сърце и по-лека душа. Той призова да ценим хумора като борба за точната мяра и да имаме истинско достойнство като хора.

„По някакъв начин ние трябва да имаме истинско достойнство, но това не означава да си горделив или нарцистичен, а означава да знаеш, че си човек. Да си точно на своето място и в своята мяра. В крайна сметка хуморът е една борба за точната мяра“, каза той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


Снимки: petarplamenov.blogspot.com, Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23