Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктория Бисерова:

Науката е за всички, а енциклопедиите са полезни за четящите деца

Виктория Бисерова
Снимка: БНР

850 вълнуващи въпроса и отговора в областта на историята, географията, изкуството, науката и много други любопитни неща, които трябва да знаете. Над 110 теми със стотици снимки и цветни и илюстрации. Тази книга е идеалното въведение в различни сфери за деца над 7-годишна възраст, а форматът "въпрос – отговор" привлича вниманието на малките и им помага по-лесно да придобиват нови знания, споделя в предаването "Следобед за любопитните" издателката Виктория Бисерова. 

Малките читатели ще бъдат заинтригувани от факти като този кой е бил най-големият динозавър, от какво са изградени мускулите в човешкото тяло, как се е образувала Вселената, коя е първата отпечатана книга и много други любопитни факти за човека, света и науката, споделя Бисерова. 

От около 2-годишна възраст децата започват да задават ежедневно различни въпроси и тук е ролята на възрастните да запазят детското любопитство и да намират подходящите отговори, допълва тя. Това определя и избора ѝ да издадат енциклопедията "850 въпроса и отговора" с автор Киара Брицолара. 

Авторката е италианска писателка и филолог по образование, уточнява Виктория Бисерова. През 2017 г. завършва специалност литература в Университета в Генуа. Оттогава работи на свободна практика в издателската дейност и се занимава с изготвянето на художествени и нехудожествени книги с образователна цел.

В енциклопедията е обяснено какво представлява индустриалната революция в исторически план и едновременно с това се отговаря и на въпроси, свързани с развитието на технологиите в днешни дни, става ясно от разговора в предаването. 

В раздела "Автомобил" от тази книга е разяснено за какво служи бензинът, има ли електрически двигател, какво представлява каросерията по начин, разбираем за подрастващите. 

Въпросите в енциклопедията са разделени в категории: география, история, природа, човешко тяло и интересното е, че всяка страница съдържа информация от различни категории и по този начин се задържа детското любопитство чрез плавното преминаване от една тема в друга, чрез отговорите на въпросите, разяснява съдържанието Виктория Бисерова. 

Колкото повече четем, в това число и книги, свързани с науката, толкова по-функционално грамотни ставаме, припомня издателката, която е и преподавател в СУ “Климент Охридски“.

Повече за книгата можете да научите от разговора на Ани Костова с Виктория Бисерова от предаването "Следобед за любопитните".

Снимка – изд. Ентусиаст

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42