Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десет години Синема Политика в България

Синема Политика е мрежа за разпространение, специализиран разпространител и онлайн платформа за независимо документално кино с политическа и социална тематика. Създадена е през 2003 в Монреал и има близо сто клона в Канада и по света. Тя подпомага работата на независими режисьори и развива публикa за социално ангажирано кино, а от 2015 година организира документални прожекции и в София със свободен вход.

През 2024 филмите ще бъдат представяни в Гьоте-институт, като всеки филм ще бъде последван от дискусия с режисьорите и специални гости. Предстоят "Работа" (Швеция, 2023) с режисьор Туве Пилс – прожекция на 3 април, и "Животът е красив" (Норвегия-Палестина-Катар, 2023) с режисьор Мохамед Джабали – прожекция на 5 април.

Във филма "Работа" Хана иска да опознае себе си и своята сексуалност отвъд възможностите, които ѝ дава малкият роден град в Швеция. Тя изоставя приятелката си Ема и заминава за Сан Франциско, където има активна и толерантна общност от хомосексуални хора. На едно парти тя се запознава с Клои и Сид – доминатриса и транссексуален мъж, и двамата опитни секс работници, които мечтаят за сигурен живот в разрастващия се град на Западното крайбрежие. С тяхна помощ Хана започва да изследва онези аспекти на своята сексуалност, за които е смеела само да фантазира.

Работа (Швеция, 2023)

Младият палестински режисьор Мохамед Джабали посещава филмов фестивал в Тромсьо през 2014 г., когато границите към Газа се затварят. Той се оказва блокиран в арктическата зима и не подозира, че ще изминат седем години, преди да може да види отново семейството си. Докато чака ситуацията да се промени, приятелите на Мохамед в родината му го съветват да потърси убежище или да се ожени, за да остане в Норвегия. Но Мохамед не иска да се откаже от палестинската си самоличност и настоява работата му да получи признание. След като му е отказано разрешително за работа, въпреки че филмът му "Бърза помощ" постига международен успех, той решава да заведе дело в съда.

Животът е красив (Норвегия-Палестина-Катар, 2023)

Чуйте разговора от звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магичните пейзажи и интериори на Алберт Хаджиганев

В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..

публикувано на 03.04.25 в 17:35
Динко Стоев

Новият ужас в картините на Динко Стоев

Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..

публикувано на 03.04.25 в 16:28

Три поколения немски художници в "Риволи"

Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Нова литература, нови възможности: Как младежите променят литературната сцена

"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..

обновено на 03.04.25 в 13:52
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месецът на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19